Црни рекорд „Олује”
У војно-полицијској операцији Хрватске војске „Олуја”, која је почела 4. августа 1995. године, убијено је и нестало 1.922 Срба, од чега је 62 одсто цивила, изјавила је јуче у Бањалуци на конференцији за новинаре координаторка Документационо-информативног центра „Веритас” за Републику Српску Мира Јовановић.
Она је рекла да су међу жртвама 534 жене, од којих су две трећине биле старије од 60 година. „Од укупног броја жртава до краја августа убијено је 1.764 људи или у просеку 68 дневно. „Ово је један од ’црних’ рекорда последњег грађанског рата у бившој Југославији”, нагласила је Мира Јовановић и подсетила да се у евиденцији несталих води 1.011 особа, од којих је 660 цивила.
Као највећи парадокс операције „Олуја” она је навела да је Хрватска била чланица Уједињених нација, а да је Република Српска Крајина била под заштитом УН-а. Говорећи о положају више од 200.000 протераних Срба из Хрватске, Мира Јовановић је казала да су они и данас углавном бескућници и исељеници.
„И даље постављамо питање: како можемо бити агресори у држави у којој смо били конститутивни народ, из које смо протерани и која је уништила сву нашу приватну имовину и већину наших историјских, културних и духовних споменика. Без обзира на све то, ми и даље желимо да се вратимо на своја имања и у своје станове. Али, желимо да наш повратак буде одржив и достојан човека на почетку трећег миленијума”, поручила је Мира Јовановић.
Директор Центра за истраживање ратних злочина РС Јанко Велимировић је новинарима рекао да је Хрватска војска, после „Олује”, заједно са Хрватским већем одбране и Петим корпусом Армије БиХ, починила и бројне злочине над српским народом у РС. „Нажалост, иако смо ми документацију о овим злочинима доставили Тужилаштву БиХ, још ниједан случај није добио судски епилог”, казао је Велимировић.
Велимировић се осврнуо и на изјаву председника Хрватске Иве Јосиповића да је „Олуја” била легална, легитимна и бриљантна војна операције. Јосиповић је, осим тога, рекао: „Нажалост, због једног малог дела догађаја који се нису морали и смели догодити, често се неоправдано доводи у питање смисао целе операције. То је нетачно са моралног, војног, политичког и сваког другог становишта.”
„Овом изјавом, Иво Јосиповић је показао да се удаљава од суочавања са прошлошћу, као услова за помирење и успостављање добросуседских односа у региону. Он је, практично, анулирао оно што је прошле године постигао када је заједно са председником РС Милорадом Додиком и лидером Странке демократске акције Сулејманом Тихићем у Сијековцу, Козарцу и Бишћанима код Приједора, положио венце у знак сећања на страдале Србе, Бошњаке и Хрвате”, оценио је Јанко Велимировић.
Извор: Политика