Дан сећања на смедеревску трагедију
Писком локомотиве на железничкој станици, сиренама и лупањем црквених звона, сваке године тачно у 14.14 сати град се на тренутак „паралише" у знак сећања на жртве овог догађаја
Експлозија муниције у смедеревској тврђави, 5. јуна 1941. године, за само неколико секунди сравнила је готово цео град са земљом, а према незваничним проценама, у незапамћеној трагедији страдало је између хиљаду и четири хиљаде људи. Од 2400 кућа, само 25 није оштећено, док су куће у пречнику од десетак километара од тврђаве порушене до темеља, подаци су тадашње комисије за обнову Смедерева. Стравична експлозија муниције која је у то време лагерована у древном здању Бранковића направила је на том месту кратер пречника педесет и дубине око девет метара, а на град се сручило најмање четири хиљаде тона камена из зидина тврђаве.
Тог дана Смедерево је завијено у црно, а до данас нису познате многе чињенице. Узрок експлозије још увек се нагађа, као и коначан број жртава. Претпоставља се да је до несреће дошло самозапаљивањем муниције, а постоје и верзије историчара о наводној комунистичкој диверзији, за шта нема конкретних доказа.
Према изјавама преживелих и дугогодишње историјске грађе, извесно је да је тог кобног 5. јуна био пијачни дан у Смедереву. Лепо време измамило је многе грађане на улицу, гужва у граду била је незапамћена. На несрећу, у Смедерево су тог дана дошли и многи мештани околних села, па и градова. Прича се да је то био дан када су смедеревски гимназијалци добијали дипломе, а учитељи из среза позвани да приме плату. Седамнаест глумаца Српског народног позоришта из Новог Сада гостовало је у граду на Дунаву и сви су овде настрадали.
На железничкој станици испред саме тврђаве, у путничком возу 4714 за Велику Плану који је по реду вожње требало да крене два минута пре трагедије, погинуло је, незванично, више од 1500 путника из Смедерева и околних места. Због гужве и прекобројних путника воз је каснио како би се прикачила још једна локомотива. Нажалост, сви који су се тискали да у журби напусте Смедерево, игром судбине, заувек су остали у њему.
Писком локомотиве на железничкој станици, сиренама и лупањем црквених звона, сваке године тачно у 14.14 сати град се на тренутак „паралише" у знак сећања на жртве трагедије. Тако је било и јуче у Смедереву, 69 година након овог догађаја.
Парастос жртвама петојунске трагедије служило је свештенство православне цркве у Смедереву код Спомен-костурнице на старом гробљу подигнуте 1942. године. На њој је урезано 485 имена познатих жртава, без имена путника из воза 4714.
Јуче су положени и венци на споменик „5. јун", недалеко од железничке станице, а приређен је и пригодан програм уз учешће смедеревских гимназијалаца и градског женског хора „Кир Стефан Србин".
Дан сећања на жртве експлозије најпре је назван „Заветни дан", по идеји тадашњег комесара за обнову града Димитрија Љотића. После Другог светског рата па све до 1981. године догађај је носио назив „5. јун", а од тада до данас „Дан незаборава".
Извор: Политика