Дан велике радости молитве и даривања

Дан велике радости молитве и даривања
Дан велике радости молитве и даривања
Дан велике радости молитве и даривања
Дан велике радости молитве и даривања

Храм Успења Пресвете Богородице у Петници светиња је која векове приповеда. Лета Господњег 2014. прославља 150 година откако ју је зет славног Војводе Живојина Мишића Фридрих Кирхнер изградио прилозима овдашњих парохијана.

Зато летописци бележе да је „црква саму себе подигла“. Међутим, прича о њој сеже чак до 1392. године, доба султана Бајазита, када руком „грешног ђака Николе“ настаје Петнички псалтир - богослужбена књига за потребе тадашњег манастира, у више наврата пустошеног и паљеног. Нарочито у време Кочине крајине (1788.), у походима Махмуд Паше Бушатлије. Године 1814. изгорела је и црква брвнара, саграђена крајем 18. столећа. Данашњи храм сав је од камена. Надалеко је познат по десној шаци непознатог светитеља, коју је из манастира Рача 1820. године донео свештеник Алимпије Самоуковић. У народу је уврежено веровање да је припадала Светом апостолу Луки.

Због ње, али и мноштва других вредних реликвија, као и духовних сабрања око надахнутих пастирских проповеди, које приређују пароси протојереј-ставрофор Љубомир Миловановић, протонамесник Драган Јаковљевић и ђакон Бранимир Терзић, светињу надомак Ваљева походи мноштво верника из целог православног света. Нарочито на храмовну славу - Успење Пресвете Богородице. Лета Господњег 2014. порта петничког храма блистала је радошћу молитвеног сабрања на Светој Архијерејској Литургији, коју је служио Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин са свештенством и свештеномонаштвом из епархија: Ваљевске, Западноевропске, Канадске и Митрополије дабробосанске.

Мати Божја највећа нам је заступница пред престолом Спаситеља нашег, Господа Исуса Христа. Огромна радост духовног нам родитеља због мноштва молитвеника у част Мајке Божје изнедрила је мудру и дирљиву празничну проповед.

- Ми смо дужници Пресветој Богородици јер нам је родила Спаситеља света. Да ње не беше, кобна би била смрт за нас људе. Данашњи празник је Други Васкрс, како је Свети Ава Јустин говорио. Мати Божја је узлетела у небески свет и васкрсла. Попут Христа Господа, она је у небеском свету са преображеним бесмртним телом. Нека и нама Господ да тај пут! Данас Хришћани на свим континентима на Бога заборављају, каткад и урликну. То није добро јер, ако не идемо путем Божјим, васкрснућемо за смрт, не за живот вечни у часу Страшнога суда. Огањ љубави грешне ће спржити, а праведнике обасјати и угрејати... Мати Божја творила је вољу Господњу читавог јој земног века. Господ Христос кроз њу испуњава наше молитве. А она непрестано моли за овај свет, који је у тешким ранама. Од срца честитам јубилеј петничком храму и негдашњем манастиру. Сваки метар ове светиње морамо чувати јер су га наши преци купили да се овде молитве узносе. Ово су велики јубилеји за нас људе, али за Бога и вечност тек тренутак- поручио је Владика Милутин, благосиљајући све учеснике сабрања, нарочито високопреподобну мати игуманију Гликерију и архимандрита Авакума, који нам доносе благослове духовних горостаса Аве Јустина Ћелијског и Владике Николаја Лелићког - савести наших, који бдију над нама од сваког свитања.

Након Свете Литургије, на платоу испред храма приређен је културно-уметнички програм, у оквиру ког су кроз игру, песму и поезију, традиционалне вредности српског народа дочарали глумци Небојша Миловановић и Ђорђе Теодосић, музичке групе „Лира поетика“ и „Колубарке“ и Културно-уметничко друштво „Ђердан“.

Овогодишњи домаћини славе били су сви парохијани двеју петничких парохија. За свечану трпезу љубави свак је приложио према својим могућностима, од срца у част празника Мати Божје. Архијерејски намесник ваљевски протојереј Милован Теовановић заблагодарио је свима, који су дали свој допринос свечаности. Такође, он је указао на изложбу фотографија - сведочанстава векова петничке светиње у парохијском дому, вредну пажње сваког верног, али и зналца уметности.

Милост Божја је велика над овом светињом јер њу својом благодатном силом закриљује Мајка Божја. У овом дану, сви смо свечари и свима нам је дужност да упалимо кандило вере и с њиме ходимо по свету, поручио је прота-ставрофор Љубомир Миловановић, старешина цркве у Петници. Радост празника увеличана је даривањем. У част јубилеја, прота Миловановић, у име Црквене општине Петница, поклонио је Владики Милутину зеленим цирконима украшену панагију и фототипско издање Петничког псалтира. Копијом ове драгоцене књиге, чији се оригинал чува у музеју Српске Православне Цркве у Загребу, даривани су и декан Грађевинског факултета проф. др Душан Најдановић и директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић. Др Најдановић је домаћинима узвратио монографијом високообразовне установе на чијем је челу, а која је пре 18 година прославила век и по успешног рада. Архијерејске грамате за "труд, помоћ и на делу исказану љубав према СПЦ, Епархији ваљевској и ЦО Петница", Владика Милутин доделио је Зорану Станковићу, Видану и Бисерки Јокић, Јовану Тодоровићу, Зорици Тодорић и Радомиру Матићу. Наравно, признања епархијског архијереја припала су и паросима петничким проти-ставрофору Љубомиру Миловановићу и протонамеснику Драгану Јаковљевићу, чије је трудољубље подарило незабораван дан свима, који су овог празничног дана поделили молитвену радост у петничкој светињи. Црквена општина Петница наградила је Дарија Крстића и Зорицу Жугић, домаћицу славе за наредну годину. Протојереј Милојко Димитрић из Црквене општине Хамилтон (Канада) заблагодарио је на гостопримству Владики Милутину и изразио радост због његовог доласка у хамилтонски Храм Светог Николе, планиран за октобар ове године. У име парохије Светог Саве у Бриселу, сабране је поздравио протојереј-ставрофор Јаков Марковић, који је деведесетих година службовао у Храму Успења Богородичиног у Петници. Такође, на велику радост верног народа, у свечаности је учествовао и протојереј-ставрофор Василије Гајић, дугогодишњи парох петнички и један од омиљених свештенослужитеља међ' овдашњим верним народом.

Ј:Ј:

Извор: Епархија ваљевска