Дани ћирилице у Паризу

Дани ћирилице у Паризу
Дани ћирилице у Паризу
Дани ћирилице у Паризу
Дани ћирилице у Паризу

Манифестација „Дани српске културе“ са традицијом дугом једанаест година обележила је и ове године јунске дане у Паризу. Садржајан и квалитетан програм за који су заслужни уметници пристигли из Србије и расејања, окупио је бројну публику у резиденцији наше амбасаде и у Културном центру Србије у француској престоници.

Представљајући српску културу, организатори и учесници донели су нашим људима који живе далеко од домовине топлину српске традиционалне песме, али и позоришну, концертну, изложбену и предавачку живу сцену.

У оквиру програма, који ће трајати готово месец дана, ове године по први пут одржани су и дани посвећени ћирилици. У Културном центру Србије гости из матице уприличили су богат изложбено-предавачки програм којим се наставља обележавање 1150 година свесловенске писмености и духовно-просветитељске мисије Светих Ћирила и Методија.

Јања Тодоровић, књижевница и професор, одржала је предавање о ћирилици, историји, настанку и значају ћириличког писма као нераскидивог дела националног, верског и културног идентитета српског народа. Предавање је било пропраћено видео-бим презентацијом „Култура ћирилице“ Душана Тодоровића којом су хронолошким редом приказани ћирилички рукописи из богате српске  средњовековне баштине.

Татјана Јанковић, лектор и калиграф, један од оснивача Школе ћирилице „Свети Јован Владимир“, говорила је о значају калиграфије, о писању и писарима захваљујући којима је наше писмо остало сачувано кроз бурне векове до данашњих дана. Записи настајали у манастирским преписивачницама, писани крхким писаљкама, осим драгоцених податка о прохујалим временима, постали су захваљујући њима чувари духовности, светости и древности којима се враћамо као својим коренима.

У изложбеном делу посебно је представљена Манифестација „Дани ћирилице“ из Баваништа, покренута као огранак Вукове задужбине са жељом да допринесе очувању културне баштине, језика и писма, песме и игре, старих заната, обичаја и православне вере. Приказан је део калиграфских радова младих из Србије и дијаспоре, из више земаља и континената, који су протеклих дванаест година, колико се манифестација одржава, пристизали на наградни конкурс чија тема се мењала из године у годину (Вера, Нада, Част, Будимо људи...).

У галеријском простору Културног центра Србије изложена је и путујућа изложба ћирилице коју чине радови најзначајнијих српских калиграфа и типографа, између осталих, професора Александра Додига, утемељивача савремене ћириличке калиграфије код нас.

Галеријска публика имала је могућност да види и поставку „Писати значи постојати“ ауторки Раде Марјановић, Јованке Шоргић, Снежане Ђурђевић и Татјане Јанковић, које су изабраним радовима представиле калиграфско виђење времена које је иза нас и времена у коме живимо дајући својим словима улогу гласника љубави, доброте и лепоте.    

Део програма је одржан и у свечаној сали цркве Светог Саве у Паризу, где се уз други део изложбене поставке и интерактивне калиграфске радионице, дружило и радило са нашом децом која живе у Француској. Предочена је важност што бројнијег укључивања деце из дијаспоре у овакве програме и наставницима представљене могућности сарадње.  

Позоришном представом „Рајски врт“, у извођењу глумаца Јасмине Стоиљковић и Дејана Цицмиловића, деци су приближене основне хришћанске вредности и афирмисана љубав међу људима као Божји промисао. Публика је својом реаговањем још једном потврдила насушну потребу организовања оваквих сусрета и гостовања у дијаспори.     

Одзивом и реакцијом публике у Паризу задовољни су и организатори. Професор Петар Гојковић, председник Одбора за културу Савеза Срба у Француској, и асоцијације „Балкан Омнибус“ изјавио је да су управо та радост и саборност оно што даје наду да ће, поред бројних тешкоћа, „Дани српске културе“ и даље живети.

Татјана Јанковић