Девет стотина људи дочекало Српског Патријарха Иринеја у Хамилтону на Бартону
Девет стотина људи дочекало
Српског Патријарха Иринеја у Хамилтону на Бартону
У петак, 19. јуна 2015. године Његова Светост Патријарх српски Г Иринеј, администратор Епархије канадске посетио је храм Св. оца Николе у Хамилтону на Бартон улици. Црква Св. О. Николе на Бартону у Хамилтону духовно je језгро најстарије Српске Православне парохије у источној Канади. Срби су почели да се настањују у Хамилтон још од 1904. године. На иницијативи групе староседелаца, претежно са територије бивше Аустроугарске царевине, основана је парохија 1913. године. Парохија је основана под покровитељством Руске Православне Цркве, али је дошла под јурисдикцијом Српске Православне Цркве 1920. године.
Његову Светост испред богомоље, дочекао је велики број људи и мноштво деце. Мали српчићи, у народним ношњама у шпалиру, направили су величанствено-традиционални дочек своме архијереју. Уз цвеће, погачу и со, како доликује обичају, поздравили су Његову Светост Патријарха српског Г. Иринеја. Старешина и парох храма Св. оца Николе, протојереј-ставрофор Војислав Павловић, на улазу у храм, бираним речима пожелео је добродошлицу Српском патријарху. Ово је четврта посета Његове Светости овој богомољи. У 19 часова Његова Светост Патријарх српски Г Иринеј, администратор Епархије канадске служио је Акатист Пресветој Богородици. Храм је био испуњен верницима који нису скривали духовну радост и задовољство, а поводом посете свога Духовног оца и Патријарха српског.
У храму Св. Николе, који је био испуњен великим бројем верника, а након служеног акатиста, Патријарху српском Иринеју пожелео је добродошлицу старешина храма прота Павловић између осталог рекавши: ”Сваки молитвени сусрет са Вама, Ваша Светости, изузетан је догађај за овај честити и побожни народ града Хамилтона и околине. Верујемо и знамо да ће нас овај вечерашњи сусрет и Ваш благослов, још више учврстити да истрајемо на Божијем путу и на стази Православља којим наш народ иде кроз векове. Свако време има своје бреме, своје тешкоће. И ово наше време је бременито, тешко, где живот пред нас поставља увек нове задатке. Уверени смо да ће ово нам ово молитвено сабрање вечерас у Хамилтону, веома Благодатно помоћи. Верујем, сви ћемо бити јединствени под омофором Св. Саве и Вашим мудрим вођством. Сви заједно ћемо се више држати за руке, једни са другима, и дубоко веровати да ће нам Бог помоћи у нашим невољама које нас буду сналазиле. Ваша Светости, Ви сте вечерас у једној доброј општини. Ви сте вечерас у граду хамилтону са његовим добрим, честитим, мирним и побожним народом који је подигао две предивне цркве и који живи у слози и љубави. Још једном ми дозволите да Вас најтоплије поздравим и зажелим да дуго времена служите Богу на добро Српске Православне Цркве и да живите на ногаја љета!” Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, администратор Епархије канадске захвалио се на речима добродошлице и упутио пригодну беседу верном народу Црквено-школске општине Св. Оца Николе у Хамилтону. (Тонски запис: http://www.slovoljubve.com/vesti/patrijarh-irinej-u-hramu-sv-nikole-u-hamiltonu-sve-nas-gospod-vidi).
Године 2013. Црквено-школска општина Св. оца Николе у Хамилтону на Бартон улици прославила је 100. година свога постојања. Почетци оснивања ове парохије везани су за изнајмљену кућу у Шерман улици која је била првобитна богомоља Срба у овом граду. Први парох био је свештеник Георгије Милосављевић. Ова кућа је била само тренутно решење. Зидање прве цркве на углу Бич и Норткот отпочело је 1917. године. Српска колонија у Хамилтону ојачала је пред и за време Другог светског рата. Наиме, град се почео индустријски развијати те су Срби почели да се досељавају у великом броју. Нови Српски дом саграђен је 1952. године, а осветио га је Епископ Дионисије. Нови храм саграђен је трудом благочестивих хамилтонских срба као и великим залагањем дугогодишњег пароха при овом храму, проте Ђуре Вукелића. Црква је освећена на Малу Госпојину 1975. године, а осветио га је Епископ Иринеј. Пројекат је потписао Радован Радовић, архитекта из Торонта. Нова епоха почиње доласком проте Војислава Павловића за старешину храма, 1995. године. Прота Павловић је наставио са неуморним радом као и његов предходник. Комплетно је реновирана кровна површина чиме је припремљен терен за фрескопис. За само пет година осликана је комплетна унутрашња зидна површина храма. Храм је осликан руком чувеног Руског уметника и свештеника Теодора Јуревића. Фрескопис је осветио Епископ Лонгин, 2005. године. Храм поседује копију Хиландарске Тројеручице која се налазу са десне стране иконостаса. Црквени живот при овом храму је веома активан. При храму од 1952. године, дела Коло српских сестара ”Мала Госпојина”, затим хор ”Стеван Мокрањац”, Српска школа, Фолклорни ансамбл ”Коло” који је основан 1975. године.
Након молитве, а у прелепом парохијском дому Црквено-школске општине Св. оца Николе у Хамилтону на Бартон улици приређена је трпеза љубави. Његову Светост Патријарха српског Г Иринеја, администратора Епархије канадске, дочекало је девет стотина људи који нису крили своје одушевљене. Пред сами крај вечере, Српском Патријарху и канадском архијереју, још једном се обратио прота Војислав Павловић. Хамилтонски парох осврнуо се на дугу историју ове Црквено-школске општине. Између осталог рекао је: ”…Свемилостиви Господ и добра воља нашег Патријарха окупили су нас овде заједно на овом банкету у част Његове Светости Патријарха Српског. Пружила ми се прилика и част да пред овим пробраним скупом укратко изложим 100 година препуног, интезивног и плодотворног живота српске заједнице у Хамилтону. Наши преци основали су ову парохију и подигли свети храм и кроз деценије га одржавали. У њему се Богу молили, у њему изливали своје муке и тешкоће, пред свевидећим и Његовим Светима молили за помоћ да се одржимо. Не само биолошки, него и да Светосавку веру своју сачувамо, како су нас преци кроз векове учили...Свјатијејшиј Владико. Ова црквена општина је тако рећи прва и одавде је све кренуло и потекло.. То што је Пећ и Косово за српски народ и српску цркву у целини, то је Хамилтон за Канаду.. Овде је живео и живи један добар народ. Народ који је основао ову општину, а касније и другу. Народ који је саградио две прелепе цркве. Купио неколико имања. Овде су основане Српске. Овде имамо наше четничке организације, у овом граду је устоличен епископ канадски и основана канадска Епархија. Ова 100 година стара парохија и овај град су били и остаће извор, духовног, културног, националног живота у Канади из којег су касније настајали бистри поточићи из којег су пили и пиће генерације, ако Бог да. Хтели то други признати или не, али ми то тако видимо. Само Бог све зна. Он познаје све заслуге, све жртве и сву љубав појединаца, епископа, свештеника и мирјана, за ову нашу ревност Богу и његовој Цркви Православној. И зато, у вечној књизи вечнога Бога све бива забележено и све правилно и праведно награђено. Ваша Светости., Поводом овога дивнога дана и састанка благословите све приложнике и добротворе, све ктиторе и утемељиваче, све чланове прошле, садашње и будуће. Благословите нас и охрабрите да наставимо заједно са Вама да радимо за добробит Српске Православне Цркве и нашег народа. Свјтјејшиј Владико, Благословите.”
Његова Светост Патријарх Иринеј благословио је све присутне и обратио се указујући на важност очувања Српског идентитета, (Тонски запис: http://www.slovoljubve.com/vesti/patrijarh-irinej-u-hamiltonu-budite-ponosni-sto-ste-srbi).
Извор: www.istocnik.ca