Девет векова манастира Градиште

Девет векова манастира Градиште
Девет векова манастира Градиште
Девет векова манастира Градиште
Девет векова манастира Градиште

Други део мултидисциплинарног научног симпозијума посвећеног 900 година манастира Светог Николе - Градиште одржан је у Етнографском музеју у Београду, 12. и 13. новембра 2016. године.

Учеснике скупа је поздравила је директорка Етнографског музеја гђа Мирјана Менковић, а од стране организатора архимандрит Павле Калањ, старешина манастира Градиште, и г. Душан Медин, секретар Организационог одбора. Прву сесију, посвећену историји манастира, отворио је архимандрит Павле Калањ рефератом у коме је изнео каталог игумана манастира Градиште кроз досадашње векове постојања. Живот и делатност манастира и његовог духовног и историјског окружења у временском оквиру од настанка до савременог доба приказали др Аника Сковран, др Катарина Митровић, др Мирослав Лукетић и др Павле Кондић.

Научници и стручњаци из области историје уметности и заштите културног добра дали су доприноса истраживању и научној валоризацији фрескописа и иконописа у манастиру као и процеса његове обнове после земљотреса 1979. године.

Други дан скупа био је посвећен културној баштини Паштровића као и старим књигама и књижници манастира Градиште. У пратећем делу отворена је изложба уметничких фотографија Манастир Градиште кроз објектив Бранка Пелиновића а приказана су и два документарна филма посвећена уметничким и културним вредностима манастира.

Велики број научних радника који су учествовали у другом делу научног скупа показао је да је била веома делотворна идеја организатора да се овај научни скуп одржи у Паштровићима и Београду као главном научном и интелектуалном центру, чиме је омогућено већем броју научника и стручњака да учествују и кроз научне радове дају допринос у објективном и научном истраживању и сагледавању деветвековне историје и духовно-просветне службе манастира Градиште.

П. Кондић, фото: Б. Пелиновић