Деветнаести Православни дечји сабор

Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор

-Сјетимо се ријечи нашег Светог Јустина Ћелијског који је рекао да је дијете парче неба на земљи, па бисмо могли рећи да данас осјећамо предукус радости и љубави небескога Раја, рекао је отац Јован из манастира Стањевићи

Песмом „Царица тишине“ Светог Владике Николаја и „Орловине“ Небојше Мастиловића, у интерпретацији полазника веронауке из Паштровића, отпочео је први дeо програма Православног дечег сабора. Након њих, на бину су ступили најмлађи учесници програма, деца из цетињског вртића „Загорка Ивановић“, који ове године први пут учествује у сабору. Они су извели црногорско коло, игре из Врања и ритмичку игру „Дај ми руку“.

Посебну пажњу привукао је дјечији хор „Јединство“ из Котора, који је бриљирао под диригентском палицом Иване Кривокапић отпевавши неколико нумера, међу којима се посебно истакла грчка народна пјесма са Крфа Ми, ми тимонис матиа му, која говори о српским војницима и њиховом боравку на Крфу, љубавима које су се рађале између неких српских момака и грчких девојака, као и одласцима у бој. После хора „Јединство“ наступили су рецитатори веронауке из Тивта, који нису ништа мање бриљирали од својих претходника. КУД „Свети Јован Владимир“ из Бара представио је црногорску свадбу и обичаје, у режији кореографа Љубице Давидовић, а након њих, бина је припала оцу Серафиму, сабрату манастира Свете Тројице из Љубовије, који предводи групу „Српче“. Они су се представили са три нумере, компоноване на песме из збирке „Монашка бројаница“.

ОШ „Његош“ са Цетиња је и ове године припремила игроказ који је изазвао велико одушевљење малишана који су у великом броју пратили стојећи у првом реду испред бине. „Коктел бајку“ Тоде Николић коју су са децом припремиле вредне наставнице Адријана Стојановић, Сања Пејаковић и Јелена Биговић.

Уследила је додела награда за вероучитеља године, која је овог деветнаестог Православног дечег сабора припала јереју Слободану Лукићу, пароху црмничком и вјероучитељу из Вирпазара. Епископ Јоаникије је уручио награду овогодишњем победнику и похваљеним вероучитељима. Честитао је оцу Слободану Лукићу и рекао како се сви ми непрестано трудимо и трошимо времена на нешто и бринемо се хоће ли наш рад уродити плодом или не. Напоменуо је да једино рад са децом, ако је искрен и са љубављу, сигурно рађа плод, за шта је пример наш данашњи вероучитељ-победник. Владика је такође нагласио да у целокупној свештеничкој делатности, најбитнији је рад са децом, јер су деца та која сијају на њиви Божјој. Благословио га је, упућујући га да прати пример Светог свештеномученика Луке Црмничког, који је био учитељ у Цетињској богословији, али и учитељ својим животом и својом мученичком смрћу.

Такође су уручене награде и ОШ „Његош“, хору младих „Свети Николај Српски“ из Кикинде и диригенту Живанки Шпирић, као и протосинђелу Серафиму Петковићу из групе „Српче“.

Након доделе награда, програм је настављен наступом етно групе „Симонида“ из Невесиња, а потом су се, такође пјесмом, представили ученици веронауке из Будве.

Затим је на бину изашао јереј Мирчета Шљиванчанин, најавивши проглашење побједника ликовних радионица. Радионицу је као и прошлих година водила мати Ангелина, игуманија манастира Дуљево, Жарко Радовић и Александар Радевић. Награде су додељене у три категорије. У категорији до седам година, победила је Николина Челебић, у групи од 7 до 10 година, победу је однео Василије Ћирковић, а похваљени су и радови Мине Капичић и Марије Мараш. У категорији од 10 до 16, прву награду је добио дванаестогодишњи Ненад Јокић, а за њим није много заостајала ни Марија Капичић. Грамате-захвалнице су подељене и организаторима радионице.

Уследио је филм о Светим Момишићким мученицима, којим је и завршен први дeо програма. Филм су реализовали протојереј Никола Пејовић са супругом Зорком, која је вероучитељица при цркви Светих Момишићких мученика, и децом са веронауке. Ово краткометражно остварење никога није оставило равнодушним. Велики број гледалаца се скупио испред лед-панела. Деца су махом са очима пуним суза гледала филм о страдању њихових вршњака и земљака пре 330 година.

Прва етапа другиог дана саборовања окончана је прегледом паноа и презентација „подворја“ 14 помесних Православних Цркава које су припремили ученици веронауке Митрополије црногорско-приморске. Владика Јоаникије је обишао представнике свих школа веронауке, поразговарао са свима понаособ, похваливши велики труд и рад који су деца уложила са својим вероучитељима.

Након обиласка паноа, отац Мирчета Шљиванчанин најавио је поздравно слово јеромонаха Јована, представника манастира Стањевићи.

-Драго ми је што смо се окупили овдје поред кивота нашег Светог Петра Цетињског, из разних крајева Цркве наше, прије свега да прославимо Бога нашега и уздигнемо молитве за здравље и спасење свега рода људског. Да у заједници возљубимо један другога, што је и смисао и циљ сваког саборовања, па и овога данашњег. Изражавам велику радост и духовно задовољство што сам данас овдје са вама дио овог свештеног сабора који се по деветнаести пут одржава по благослову нашег духовног архипастира митрополита Амфилохија. Сјетимо се ријечи нашег Светог Јустина Ћелијског који је рекао да је дијете парче неба на земљи, па бисмо могли рећи да данас осјећамо предукус радости и љубави небескога Раја, рекао је отац Јован. Пренио је благослов и поздрав игумана Јефрема који због болести није био присутан и позвао све да дођу и учествују 22. септембра у освећењу обновљеног манастира Стањевићи, чији јубилеј 680 година од оснивања смо такође обележили на овогодишњем сабору. Братство манастира Стањевићи даривало је у то име сву децу вјеронауке свескама и бојицама.

Уследила је пауза за одмор и ручак. Учесници, али и организатори су имали времена да предахну и да се припреме за завршнице сабора. Вредни новинари Радија Светигора су за то време разговарали са вероучитељима, координаторима, као и са децом-учесницима.

Програм је наставио хор младих „Свети Николај Српски“ из Кикинде, после кога је кореографију „Србија“ извело А.Н.И.П. „Ђурђевданско коло“, те хор „Свети Никола“ из Бијелог Поља под диригентском палицом Јулијане Вујошевић. Након њих, опет смо могли да чујемо хор „Света Ангелина Српска“ из Никшића, који је певао на светој Литургији на почетку дана и сабора.

Протојереј Бранко Вујачић је координисао спортским играма сабора. Ове године, осим у такмичењу у фудбалу, деца су имала прилику да учествују и у одбојкашком турниру, у штафети, као и у полигону. Свако такмичење се одвијало у две групе по узрастима деце. Осим оца Бранка, турнире су испратили и усмеравали професори физичког васпитања. Док се спортско такмичење приводило крају, завршаване су последње припреме за почетак квиза. Отац Бранко је, за Радио Светигору нагласио како се, поред новина у спортском програму, ове године можемо похвалити и великодушним спонзором „Бравера спорт“ који је обезбедио спортске руксаке за све победнике спортских такмичења.

После наступа хора веронауке из Подгорице, започет је дугоочекивани квиз знања „Православна слагалица“, који је по многима круна Православног дечијег сабора.

Новинар Радија Светигора Јован Јовановић је био водитељ квиза. Учествовало је седам екипа од по три такмичара. Такмичиле су се представници веронауке из Саборног подгоричког храма, Бара, Доње Горице, из Бандића, екипа из Зете и екипа из Даниловграда. Стручни жири су чинили г. Рајко Радусиновић, председник ЦО Цетиње, јереј Слободан Лукић и професор историје из Подгорице Владан Дујковић.

Уз ватрено навијање са свих страна, у великој конкуренцији, игра асоцијација је донела победу полазницима веронауке при храму Христовог Васкрсења из Подгорице. Друго место је освојила екипа из Бара, а треће место екипа из Доње Горице. Додељене су награде побједницима и захвалнице жирију.

Након квиза, отац Мирчета Шљиванчанин је прогласио победнике спортских турнира и доделио им награде. Прву награду у млађој конкуренцији је добила школа веронауке из Зете, друго место екипи из Даниловграда, а треће место је освојио тим веронауке при храму Христовог Васкрсења из Подгорице. У категорији преко 11 година, прва награда је отишла у Момишиће, друго место је припало школи веронауке из Доње Горице, а треће место су освојили ученици веронауке из Вирпазара. У одбојкашком турниру победу су однеле ученице веронауке при цркви Светих Момишићких мученика, друго место је припало екипи из Бандића, а треће је освојила екипа храма Христовог Васкрсења. Прво место у штафети припало је Голубовцима, друго место школи храма Христовог Васкрсења, а треће место је освојила екипа из Колашина. За помоћ у организацији и допринос лепоти сабора, заслужнима су додељене захвалнице, а међу њима и професорима физичког васпитања Добрани Брајовић, Луки Богојевићу и Јовану Делићу.

Координатор, отац Мирчета, је захвалио још једном свима који су присуствовали догађају, рекавши: -Сви смо били добри, доказали смо да је најбоље и да смо најбољи кад смо заједно. Хвала вам свима још једном и видимо се догодине на јубиларном, двадесетом Православном дјечјем сабору.

Овогодишњи деветнаести Православни дечји сабор испраћен је спонтаним и громогласним аплаузом свих присутних.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор
Деветнаести Православни дечји сабор