Дивчибарске свечаности у част Светог Пантелејмона

Дивчибарске свечаности у част Светог Пантелејмона
Дивчибарске свечаности у част Светог Пантелејмона
Дивчибарске свечаности у част Светог Пантелејмона
Дивчибарске свечаности у част Светог Пантелејмона

На празник Светог великомученика Пантелејмона у храму на Дивчибарама, који носи име овог ранохришћанског угодника Божјег (посечен 304. године), Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Милутин служио је свету Архијерејску Литургију. Саслуживало је епархијско свештенство и свештеномонаштво уз појање Дечјег црквеног хора "Хаџи Рувим" предвођеног диригентом Вањом Драгојловић и духовником протонамесником Бранком Чолићем. Овогодишњи домаћин славе била је породица Илић, власници познатог дивчибарског хотела "Пепа". За наредну годину колач су преузели чланови породице Вујић из Ваљева.

Даровито чедо оца незнабошца и мајке Хришћанке, Свети Пантелејмон изучио је медицинске науке од најбољих зналаца тог доба. Вршећи дужност лечења од разних болести, уочио је ништавност овоземаљске мудрости пред неким уневољенима. Промисао Божји одвео га је хришћанском свештенику Ермолају, избеглом у Никомидију услед Диоклецијанових прогона. Млади лекар бива испуњен лепотом Христовог учења, прима Свету тајну крштења и постаје највећи видар у целој никомидијској области. Лечио је, како стручним знањем, тако и молитвама Господу Христу. Завист колега лекара одводи га на суд незнабожачком цару Максимијану. Попут старозаветног пророка Илије Тесвићанина, изазвао је паганске жреце да се својим божанствима помоле над најтежим болесницима. Њихова молитва била је узалудна, а Свети Пантелејмон их исцели молитвом Христу, једином истинитом Богу. Био је изложен страховитим мукама, на крају посечен. Господ га је прославио и данас имамо бројне храмове са његовим именом и чудесна исцељења збивају се молитвама које му верни широм света приносе.

Свети Пантелејмон прогледао је Духом Светим. У своме дару није видео личну корист, већ део мозаика који се зове творевина Божја, Црква Божја. Црква и прелепа природа на обронцима Маљена, сведочанство су и обрис велике идеје – плана Божјег за овај свет, беседио је по благослову Владике Милутина протосинђел мр Силуан (Мракић) на литургијском сабрању у Храму Светог Пантелејмона на Дивчибарама.

- Данас славимо благочешће, храброст, веру и истину. Човека образованог високим наукама свог времена, али изнад свега, прослављамо човека тајновидца и боговидца. Човека, који је унутар свог бића прогледао и видео истину Богочовека Христа и тиме био охрабрен да се успротиви свирепом цару западне Римске империје Максимијану... Свети Пантелејмон отишао је из овог света у небески свет. Отишао је Господу Богу као драгуљ, слуга и истинска овца стада Његовог. И, гле, видимо данас широм света храмове са именом Светог Пантелејмона и како помаже свим људима који траже његову помоћ – поручио је протосинђел мр Силуан (Мракић), секретар Епископа ваљевског Г. Милутина.

Празник Светог Великомученика Пантелејмона дан је традиционалног вашарског окупљања мештана Дивчибара, али и бројних викендашких намерника из целе Србије. Свечана славска трпеза приређена је у Хотелу "Пепа". У име парохијана, Владики Милутину и свима који су дошли да радост Дивчибараца умноже заблагодарио је овдашњи парох протонамесник Ненад Јездић.

Подсећања ради, Храм Светог Пантелејмона на Дивчибарама освећен је 2001. године. Тиме су Дивчибаре постале прва планинска бања у којој је изграђена православна богомоља.

Ј.Ј.

Извор: Епархија ваљевска