Ђаковчани купују земљу у српском селу Мајар

Бројни Ђаковчани, међу којима и многа позната привредничка имена, па и задруге, у последње време интензивно купују некретнине по Мајару, сеоцету с око 200 становника. Његова домицилна популација коју чине православни Срби изумире, а млађи одлазе, остављајући за собом све више напуштених кућа и необрађене земље. Ратна догађања и послератна неизвесност у овом крају придонeо је и одлазак великог броја православног србског становништва које је продало или продаје своју имовину.

Ђаковчани, људи 'са стране', купују куће, земљу, викендице, у правилу се не намеравајући онамо преселити, него повољно долазе до земље и кућа најчешће због подизања трајних насада, већином лешњака и ораха, сточарства и других облика пољопривреде, држећи да је прави час за купњу. Уз куће и земљу, у Мајару је продана и зграда годинама напуштене кооперације, па чак и зграда школе, која више и не памти дечји смех. Српска православна црква Пресвете Богородице је запуштена и није више оспособљена за богослужења, како од последица земљотреса из 1964. године тако и од зуба времена.

Данас у Мајару има 22 домаћинста с око 50 православних Срба . Парохију опслужује прота-ставрофор Бранко Роган из Допсина. Велико занимање за мајарске некретнине потврђује и предсједник МО Ненад Рајковић, који је са супругом Анђом један од малобројних који је одлучио тамо остати. Држи како је продаја земље, кућа и других некретнина у селу очекиван процес, од којег локална средина има користи, без обзира на то, додаје, ко је купац, јер да то значи нови живот за ово одумируће село. Срби се овде не враћају као иначе и у целу Западану Славонију.

- Јутро земље, ако је имовински-правно решено, овде се може наћи за 500-700 или, у најгорем случају, 1.000 евра. Примјерице, у селу је кућа с пола јутра окућнице и 9 к.ј. земље продана за 18.000 евра - износи 'ценик' мајарских некретнина Рајковић.

Иза великог занимања за мајарске некретнине стоји и податак да је то крај од посебног државног интереса, што значи и одређене олакшице и погодности, а што купци, очигледно, и те како користе, уважавајући да је тај крај однедавно новом државном цестом спојен с Пожегом.

Прота Предраг Азап