Добротворни банкет за цркву Светог Саве у Њујорку
Повратити наду, сачувати историју и обезбедити будућност
Добротворни банкет, који је одржан 4. новембра 2017. године, више од годину дана после трагичног пожара који је знатно оштетио Саборни храм Светог Саве у Њујорку, био је врло успешан и надахњујући скуп. Овом догађају присуствовали су црквени великодостојници, чланови Краљевске породице и други уважени гости српског и несрпског порекла, који су својим присуством пружили моралну и материјалну подршку и допринели да ово вече буде изузетно пријатно и свечано.
Међу присутним почасним гостима били су Његово Преосвештенство Епископ источноамерички г. Иринеј; Њихова Краљевска Височанства Принц Михаило и Принцеза Љубица Карађорђевић; Његово Блаженство Митрополит Вашингтона и све Америке и Канаде г. Тихон (првојерарх Православне Цркве Америке); Његово Преосвештенство Епископ западноамерички др Максим; Њена Екселенција генерални конзул Републике Србије Мирјана Живковић; протојереј-ставрофор др Живојин Јаковљевић, старешина Саборног храма Светог Саве; гђа Марија Мирковић, председница повереништва; др Зорка Милић, председница организационог одбора; и Канон др Роберт Рајт (познати професор и свештеник Епископалне цркве у пензији). Веома смо захвални рабину Артуру Шнајеру и његовој супрузи, који су, иако нису могли да присуствују целом програму, били пажљиви да се одазову позиву Преосвећеног Владике Иринеја и дођу да подрже овај племенити скуп.
Ово добротворно вече било је нарочито охрабрујуће јер су на њему били и чланови тима за обнову храма који су дошли са својим породицама. Као што је епископ Иринеј правилно истакао, чланови тима за обнову цркве нису само дали знатан попуст приликом чишћења шута већ су у току свога рада показали изузетну љубав и ревност. Док су уклањали огроман нанос шута, успели су да пронађу свете мошти, заливене воском у једном малом делу камена од светог престола, које су, и поред страховите температуре, остале неоштећене.
Међу присутнима били су представници грађевинске корпорације Г.П.Ј О’Данахју, коју предводи Патрик О’Данахју; инжењерске фирме Олд Стракчр, на челу са Доналдом Фридманом, који је радио на замени крова Саборне цркве у протеклих двадест година; грађевинске саветодавне фирме Слокум; инжењерске фирме ЦГМ; и представници архитектонске фирме Живковић Коноли са Брајеном Конолијем, коју предводи архитекта Дон Живковић. Дон је аустралијски Србин, који је дипломирао на Универзитету Колумбија и који координира радове као предводник пројекта. Такође, врло смо захвални што је са нама била Нада Сајзмор, правни саветник Епархијског управног одбора, која је и поред донаторске вечере која се у то време одржавала у њеној парохији у Бостону, дошла овом приликом да подржи обнову храма у Њујорку. Исто тако, наша црква је била почаствована да су овој вечери присуствовали Стивен Хлампеас, председник Црквеног одбора грчке цркве Светог Елефтерија, са верницима. Парохија Светог Елефтерија је примила парохијане Светог Саве и уступила свој простор за одржавање редовних богослужења. Као што су Грци за време Првог светског рата на Крфу пружили уточиште српском краљу, влади и војсци, тако су и сада опет отворили врата своје цркве и пружили подршку нашој парохији и њеним верницима.
Благодарни смо и нашој деци из фолклорне групе Опанчићи која су извела изванредан програм ове вечери. Њихов труд и таленат су очити и то је потврдио њихов кратак али квалитетан наступ, и наша парохија је срећна што их има. Такође желимо да напоменемо да су с нама били и музичари: Џорџ Милош, тенор; Ђорђе Нешић, клавир; Вукан Станишић, гитара; Срђан Ђивоје, гитара, који су својим музичким избором допринели лепоти и пријатној атмосфери. Благодарни смо водитељима програма, Петру Марковићу и Ивани Николић, који су се побринули да целокупан ток програма буде складан и достојанствен. И на крају, изражавамо нашу захвалност др Зорки Милић, организатору Гала донаторске вечере и њеном тиму, који су се верно трудили и уложили пуно времена да цео скуп прође успешно.
У свом говору, Преосвећени Владика Иринеј нагласио је да изградња Саборног храма Светог Саве не подразумева само опоравак цигле и малтера, већ много важније, уливање наде, чување историје и обезбеђивање будућности. ”Ако је ‘прошлост увод у будућност’, морамо да знамо како смо дошли до овог светог храма. Овај храм је дар изузетно племените личности, Епископа Вилијама Манинга, српском Епископу Николају. Тако да овај дар представља више од једноставног уручивања храма. Он је доказ љубави две личности, две цркве и два народа. У то време Срби су платили тридесет хиљада долара за пренос, и та сума за њих је тада била велика. Као што су они успели да прикупе овај износ тада и ми ћемо моћи да скупимо средства да је обновимо,” истакао је епископ Иринеј и додао да ”ниједна црква није обновљена преко ноћи. Један такав пример је црква Светог Саве на Врачару, која се гради скоро сто година. Такав случај је и са црквом Светог Јована Богослова у Њујорку. И Бог је нама предао у руке овај свети задатак, обнову храма посвећеног Светом Сави, заштитнику Српске Цркве и српског народа.”
У складу са поруком епископа Иринеја, може да се каже да је гала добротворно вече било не само прикупљање материјалних средстава за обнову храма. Оно је било и прилика да се упути захвалност личностима које су се посветиле овом светом раду и такође позив верницима да се придруже и унесу себе у овај часни подухват. Уколико учинимо све са своје стране и покажемо нашу љубав према Богу и поверење у Његово старатељство, Бог ће заузврат обновити и одржати и нас и наш свети храм.
протојереј-ставрофор др Живојин Јаковљевић, старешина Саборног храма
Извор: Епархија источноамеричка