Доминиканци прослављају 800-годишњи jубилеј

Доминиканци у Немачкој и Аустрији  су крајем недеље у Келну прославили 800-годишњи јубилеј свога реда. Надбискуп Келна кардинал Рајнер Велки је у свечаној миси тим поводом у цркви Св. Андреје подсетио на импулсе и значај за Римокатоличку цркву и пастирску мисију овог реда основаног давне 1216. године. Кардинал је у том контексту подсетио и на удео доминиканаца у инквизицији и прогону вештица. 

За Светог Доминика (1170-1221), оснивача овог ”реда проповедника” Јеванђеље и живот у аксези били су средишна тачка његовог деловања. Пастирска брижност и идеал аскезе као уздржање од поседа су и данас централни аспекти за Цркву, истакао је кардинал у својој омилији на богослужењу, на коме су се различити огранци доминиканаца заједно нашли. Саслужитељ на миси је био бечки провиницијал-језуита Томас Габријел Брогл.

Према речима Велкија, обележавањем 800-годишњег јубилеја не сме се прећутати заплитање доминиканаца у инквизицију и прогон вештица кроз своју историју. Кардинал се ставио на страну прокламације овог реда из године 2000. у коме доминиканци признају ово ”тамно и оптерећујуће поглавље” своје историје, обавезујући се на борбу против сваке латентне дискриминације или потирања другачијег мишљења у Цркви и друштву. 

По мишљењу надбискупа, Црква је данас на вишеструки начин позвана да сведочи сопствену историју ”да не потискује своју одговорност пред погрешкама које је починила и да из њих учи за будућност ”. 

Кардинал је подсетио и на доминиканца и универзалног нучника Албертуса Магнуса (1193-1280), који је сахрањен у цркви Св. Андреје. Из универзитета овог реда развио се универзитет у Келну. Свети Албертус је учио да ум и вера  не могу један против другог, већ само заједно да узрастају.

Мимо свечаног богослужења, доминиканци су у суботу уприличили свечаност са сценским читањем, интервјуима и филмовима који тематизују историју овога реда. Осим тога, слављено је на улици уз Open-Air-концерт са хором младих. 

У Немачкој и Аустрији има 150 доминиканаца у 14 различитих места.

"Provincia Teutonia" има средиште свога провиницијалата (админстративно средиште) у Келну. ”Јужнонемачко-аустријска провиницја” има своја представништва у Бечу, Аугзбургу, Фрајбургу и Минхену. Њихов проминентни члан је бечки надбискуп кардинал Кристоф Шенборн.

На читавом свету живи око 5.500 доминиканаца у 82 земље, од тога више од половине у Европи. На то долазе и 2.500 сестара овог реда које живе у клаузури ”Другог реда”, као и отприлике 24.000 припадника реда сестара које се називају ”Трећи ред”, које су активне у Каритасу просвети, васпитању, болесничкој нези или мисији, као и око 120.000 мушкараца и жена при доминиканским лаичким заједницама.

Извор KAP/KNA – припремио протођакон ЗА