Донација америчке амбасаде манастиру Пива

У конаку Пивског манастира одржана конференција за новинаре на којој је амерички амбасадор у Црној Гори Родерик Мур информисао јавност о донацији, коју Амбасадоров фонд опредељује манастиру Пива за заштиту фресака од оштећења, проузрокованих влагом

ПиваУ име Епархије будимљанско-никшићке америчког амбасадора у Црној Гори Родерика Мура и госте, који су присуствовали конференцији за новинаре, поздравио је протојереј Марјан Вујовић, преносећи благослов Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија. Он је захвалио амбасади САД у Црној Гори и Њ. Е. амбасадору Родерику Муру на исказаној пажњи према Пивском манастиру и помоћи, која ће омогућити извођење неопоходних и опсежних радова, како би се једна од најзнаменитијих светиња у Епархији будимљанско-никшићкој заштитила од даљег пропадања.

Амерички амбасадор у Црној Гори Родерик Мур изразио је задовољство што, приликом ове посјете Пивском манастиру, може да обавијести јавност о донацији у износу од око 22 хиљаде долара, коју је обезбиједио амерички народ у циљу очувања „драгоцјених и дивних фресака у манастирској цркви."

- Ова донација за мене је од великог значаја, јер сам велики љубитељ културног богатства ове земље, поготово прелијепих манастира које сам обишао широм Црне Горе. Током прве године мог боравка овдје упознао сам много светиња, укључујући Свету Тројицу, Острог, Добриловину, Ђурђеве ступове, Режевиће, Подмаине и многе друге, и сваки пут сам био одушевљен не само културним богатством, већ и гостопримством на које сам наишао у тим манастирима. И зато ми је огромно задовољство да будем овдје и што имам прилику, да у име америчке Владе и народа најавим ову донацију, казао је амбасадор Мур.

Реализација пројекта заштите фресака Пивског манастира почела је прије 15-ак дана, а обухвата реконструкцију дренажног система за одвођење воде од манастирске зграде, чиме ће бити смањен ниво влаге која продире кроз зидове и оштећује фреске. Овај пројекат спроводи се уз сагласност и стручну помоћ Завода за заштиту споменика културе Црне Горе, у чије име се обратио историчар умјетности Здравко Гаговић, подсјетивши на историју манастира Пива у којем је око 1605. завршено осликавање централног дијела цркве и први пут на Балкану урађен нови тип иконостаса, импозантни змајевски крст.

- Име тих сликара и творца крста данас нијесу познати. Исте године настављено је осликавање припрате, чији аутор горње зоне је један од највећих сликара тог доба - поп Страхиња из Будимља. Двадесетак година касније овај посао завршава још један велики сликар кир Козма са Свете Горе, којег данашња наука, повезујући га са Јованом из Хиландара, назива Јован Козма. Он је и творац великог пивског иконостаса и бројних икона и иконостаса широм сјевера Црне Горе. Тиме је заокружен умјетнички дио осликавања манастира Пива. Међутим, првобитна локација Пивског манастира потопљена је 1979. због изградње вјештачког језера на ријеци Пиви, а манастир, дио по дио, премјештен је два километра изнад некадашње локације. Више од 1.200 квадратних метара фресака, за 13 година колико је трајало преношење цркве, поново је стављено на реконструисане зидове. Тај период искоришћен је и за конзервацију свих драгоцјености, јер Пива, познато је, има једну од најзначајнијих ризница у нашем православном свијету. Данас је он у ситуацији какву видите. Дужност нам је да га одржавамо као споменичку вриједност и ми у Заводу, као аутори овог пројекта, захвални смо америчком народу, који је преко своје амбасаде, обезбиједио средства за реализацију пројекта на очувању овако драгоцјених фресака, рекао је Гаговић.

Пројекат очувања фресака у Пивском манастиру један је од 68 пројеката широм свијета, који су током ове године помогнути кроз Амбасадоров фонд за очување културног наслеђа. Средствима из овог фонда у Црној Гори је раније пружена помоћ у реконструкцији бедема которске тврђаве 2003. и обнови шадрвана у Хусеин-пашиној џамији у Пљевљима 2007.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка