Др Дарко Ђого: Христос, митос, есхатон

Др Дарко Ђого: Христос, митос, есхатон

Вечерас, 2. новембра 2011. године, у сали Центра за културу и образовање у Добоју представљена је књига др Дарка Ђога „Христос, митос, есхатон“.

Присутнима су се обратили протојереј-ставрофор др Борис Брајовић (декан Богословског факултета у Фочи), г. Зоран Грозданов као и сам аутор др Дарко Ђого.

Биографија др Дарка Ђога

Рођен 30.11.1983. год. у Сарајеву, од оца (+) Риста (Које) Ђога, дипл. журналисте и мајке Гордане Ђого (рођ. Драгаш), дипл. економисте. У Сарајеву почиње основно школско образовање, али се са породицом, усљед рата, сели се на Пале гдје завршава основну (1998.г.) и средњу школу (гимназију општег смјера, 2002.год.), обје са одличним успјехом. Године 2002, с благословом Његовог Високопреосвештенства, Митрополита Дабробосанског, г. Николаја, уписује тадашњу Духовну академију, а данашњи Богословски факултет Св. Василија Острошког, који завршава 18.9.2006. године са просјечном оцјеном 9,65, дипломиравши са оценом 10 (десет) из Догматике са упоредним богословљем код ментора др Здравка Пена на тему "Догматске претпоставке иконоборства код раних црквених писаца". Исте године уписује магистарски студиј на Православном богословском факултету Св. Василија Острошког, на богословском смјеру, одсјек „систематско богословље“. Све испите на магистарском студију полаже са оцијеном 10 (десет). У току магистарског студија израдио је магистарски рад „Тријадолошка иконична онтологија Св. Атанасија Великог“, коју је одбранио „са највишом похвалом“ 18.6.2008. године пред комисијом: ментор ван.проф др Здравко Пено и чланови комисије доцент др Дражен Перић и доцент др Мирко Сајловић.

У току редовног, али и магистарског студија обавља дужности замјеника главног и одговорног уредника часописа студената БФ "Нови источник" (2002-до данас). Учествовује на више философско-теолошких и међурелигијских конференција, симпосиона и сусрета. Добитник је Плакете Универзитета у ИС „за изузетан успјех у току студија“.
Говори енглески, руски, њемачки, новогрчки језик, а служи се старогрчким и латинским.

До сада је, у реномираним православним часописима („Теолошки погледи“, „Видослов“, „Нови источник“, „Отачник“) објавио сљедеће радове:

- самостални радови: "Демитологизација - pro et contra"; "Холистичка философија свечовека код владике Николаја Охридског и Жичког"; "Јелинска космологија у Оригеновом систему"; "Одељци о Слузи Господњем у књизи пророка Исаије", „Појам eikon код Оригена“.; „Међурелигијски дијалог у БиХ – проблематизми и перспективе“; „Православље и савремени ерминевтички методфи“.све у „Новом Источнику“. „Аријанска онтологија“, Видослов 43; (васкрс) 2008 „Доктринарни елементи иконоборства код раних црквених писаца“ у Отачник 1-3, 2008.

- преводи са енглеског језика. еп. Калист Вер: "Сведочење Православне Цркве"; Петар Василијадис "Читање Светог Писма из перспективе Православне Цркве" и "Крст - центар павловске теологије и апостолског служења"; Панајотис Христу"Тварно и нетварно у богословљу Св. Атанасија Великог" и "Двоструко знање по св. Григорију Палами"; Јозеф Штиглмајер"Дионисије Псевдо-Ареопагит". Рудолф Бултман: „О питању демитологизације“. – све у Новом источнику

- преводи са руског језика: Николај Успенски: "литургија Пређеосвећених Дарова" и Валерије Љепахин: "Свети Дух у икони", Василије Васиљевич Болотов: „Значај националних особености Грка и Римљана и традиције римске државе и хришћанске Цркве приликом успостављања односа између Цркве и државе“ Видослов 42, (Божић) 2008.

- превод са грчког језика. Стилијан Пападопулос: "Немесије Емески" у Нови источник

Запослен на Богословском факултету Св. Василија Острошког, у својству асистента на предметима „Догматика са упоредним богословљем“ и „Хришћанска етика са аскетиком“. Зимски распуст академске 2007/2008 године провео је у Њемачкој, на усавршавању знања из њемачког језика на Гете институту у Швебиш Халу (Schwäbisch Hall), као стипендиста Гете Института.

25.05.2010. године, у амфитеатру Православног богословског факултета у Фочи, одржана је одбрана докторске дисертације мр Дарка Ђога, вишег асистента на предмету хришћанска догматика са упоредним богословљем.
Тема рада је: „Хришћанска есхатологија Рудолфа Бултмана и Јиргена Молтмана – критички осврт из перспективе православне теологије“. Чланови комисије су били: др Борис Брајовић, ванредни професор, у својству предсједника, ментор др Здравко Пено, ванредни професор, и доц. др Дражен Перић.

Предсједник комисије је прочитао извјештај о доприносу тезе и различитим аспектима исте. Истакнута је многостраност у којој је сагледан проблем и перспективе које отвара његова обрада. Кандидат је изложио кратак експозе, у којем је објаснио своју мотивацију и унутрашњи развој теме.

Затим су чланови комисије прешли на постављање питања и давање коментара и сугестија. Сви су истакли огромну вриједност рада и велике резултате до којих је кандидат дошао током истраживања. Истакнути су и хоризонти који су овим отворени. Овом тематиком се нико до сада није озбиљно бавио, а она је од непроцјењиве важности за богословско-философски дијалог православног Истока са протестантским круговима на Западу. Такође, ако теза буде објављена, што су чланови комисије сугерисали кандидату, она ће значајно допринијети побољшању квалитета овакве литературе на нашем говорном подручју. Кандидат је успјешно одговорио на постављена питања комисије, чији чланови су истакли да је дисертација на нивоу радова које научни радници пишу на крају своје каријере и да је штета што одбрани не присуствују и професори са њемачког и француског говорног подручја. Наравно, мр Дарко Ђого је успјешно докторирао са највишом могућом оцјеном. Општа је оцјена публике, која је била многобројна, да је, сада већ доктор Дарко Ђого, један од најуспјешнијих, ако не и најуспјешнији, теолог који је дипломирао на нашем факултету од његовог оснивања.

Извор: Епархија зворничко-тузланска