Др Зоран Крстић: Хришћанство у вртлозима савремености
Монографија која носи назив Хришћанство у вртлозима савремености намењена је свим заинтересованима за теме хришћанске социологије и канонског права, али смо, ипак, превасходно, у њеном писању имали на уму студенте Теолошког факултета. У свом досадашњем педагошком раду смо не једном приметили да се студенти тешко сналазе у разумевању, вредновању, а посебно у прихватању вредности савременог друштва, попут верске толеранције, права на слободу вере, политичности и аполитичности религије и сл. У том смислу би ова монографија имала за циљ да их упути и олакша пут ка разумевању разлога настанка савременог друштва, а тиме да, посредно и у будућности, побољша њихову пастирску или катихетску службу.
Књига се састоји од два поглавља. Прво поглавље под називом Од верске толеранције до верске слободе обухвата макроисторијску анализу развоја појма верске толеранције у прошлости до данашњег појма верске слободе. Тај развој су омогућиле крупне друштвене промене — од политичности религијског феномена у антици и средњем веку до њеног нестанка у модерности, а који је, са другим факторима, омогућио и довео до данашњег разумевања појма верске слободе. Све су се ове промене одразиле и на различите типове Цркве (у социолошком смислу), као Црква малог стада, Црква народа и кенотичка Црква, које се разматрају у завршном делу поглавља.
Друго поглавље носи назив У вртлозима савремености и састоји се од три главе, односно три „вртлога“. Први је теолошки у коме се анализира немоћ савременог теолошког промишљања у оквирима постмодерне религиозности. Други је посвећен еклисиолошкој и мисионарској проблематици, а трећи све актуелнијој и сложенијој биоетичкој проблематици.
Непосредни повод за настанак монографије јесте прослава јубилеја 1700 година од Миланског едикта цара Константина, која ми је пружила прилику да подробније анализирам религијски феномен тог времена, односе, како цара Константина тако и осталих императора, према религијском феномену, и да га, даље, поредим са савременим добом.
Захваљујем се преосвештеним епископима, шумадијском Јовану и браничевском Игнатију, на благословима, као и Издавачкој установи Епархије шумадијске Каленић и Одбору за просвету и културу Епархије браничевске који су саиздавачи ове књиге и свима који су ми саветима и сугестијама помогли у писању.
Аутор
Извор: sabornost.org