Дражин дан у Сиднеју

Дражин дан у Сиднеју
Дражин дан у Сиднеју
Дражин дан у Сиднеју
Дражин дан у Сиднеју

У недељу, 17. јула 2011. године, навршило се тачно 65 година од мученичког страдања ђенерала Драгољуба Драже Михаиловића, који је заједно са ђенералом Мушицким и другим истакнутим српским националним првацима убијен од стране комунистичких власти у Југославији.

Истога дана навршило се и 93 године од страдања последњег руског Цара, Светог Цара Николаја II Романова и целе царске породице, чије су миропомазане главе мученичким ореолом засијале такође „захваљујући“ неделима комуниста и њихових сарадника.

Управо по овом бесмртном српском ђенералу, како га је у својој беседи описао и Владика Иринеј, у српској дијаспори је "17. јул" познат као „Дражин дан“. Дражин дан је дан сећања на жртву једног човека који је отелотворио све хришћанске врлине једног српског војника и витеза и који је постао символ српске слободољубовости и правдољубивости, али нажалост и српског премногог страдања.

Ове године Преосвећени Владика Иринеј служио је на Дражин дан Свету архијерејску Литургију у препуном храму Светог Николе у сиднејском насељу Блектаун, уз саслужење локалног пароха протојереја-ставрофора Ненада Ђурашиновића и ђакона Немање Мрђеновића. Испред споменика српском Чичи који се налази у порти блектаунског храма служен је парастос, а свечану академију у парохијском дому припремила је организација Српски Четници Аустралије.

Венце на Дражин споменик положили су, у име Српских Четника Аустралије председник Др. Милан Бркљач и подпредседник Зоран Ћурчић, у име Црквене општине „Свети Никола“ Блектаун председник г. Бошко Арамбашић, у име Кола српских сестара „Југовића мајка“ сестра Тарса Линсдел, у име Кошаркашког клуба Обилић председник Стеван Шипка и подпредседник Зоран Шалипур, у име Српског културног клуба "Свети Сава" из Канбере г. Срета Драгичевић и г. Илија Веселиновић, и испред општине Блектаун, заменица градоначелника г-ђа Кејти Колинс.

Поред поменутих гостију, свечаној академији присуствовали су и господин Ник Лалић, посланик у парламенту Новог Јужног Велса и градоначелник Ферфилда, као и Њена Екселенција г-ђа Неда Малетић, амбасадорка Републике Србије у Аустралији као и специјални гости из Отаџбине, чланови фолклорног друштва „Градац“ из Ваљева.

Гост дана и главни беседник на овогодишњој академији био је професор Љубиша Јовановић који је зналачки пренео присутнима интересантне и јавности мало познате податке из живота и рада ђенерала Драже Михаиловића. Посебну пажњу су привукла његова лична искуства са Дражиним савременицима, саборцима и (не)пријатељима на која је проф. Јовановић наишао током свог истраживачког рада.

ПАРАСТОС И У БОНИРИГУ

Истога дана, у поподневним часовима, парастос чича Дражи служен је и у Српском центру Бонириг у организацији Покрета српских Четника Равне Горе. Парастос су служили Преосвећени Владика Иринеј, високопречасни протојереји-ставрофори Илија Драгосављевић, Миодраг Перић, Раде Радан и Саша Радоичић и ђакон Немања Мрђеновић.

И овде је уприличен адекватан програм у оквиру којег се присутнима обратио прота Миодраг Перић, председник Покрета господин Душан Трифуновић и као главни говорник вечери проф. др Миле Бјелајац.

Истом приликом одржана је и мала промоција новоизашле књиге „Еболи логор у фотографијама 1945 – 1947.“ коју су заједнички припремили протојереј-ставрофор Саша Радоичић и г. Никола Лукић. Како је нагласио господин Лукић књига садржи око две стотине до сада необјављених фотографија из Еболија и илуструје саме корене читаве данашње српске дијаспоре, настале управо на темељима покрета Драже Михаиловића. Сав приход од ове књиге иде у грађевински фонд парохије Свети Сава из Мона Вејла.

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска