Друга међународна конференција православних војних свештеника
Друга међународна конференција православних војних свештеника, у организацији Канцеларије Православног душебрижништва Министарства одбране БиХ, свечано је отворена у етно селу „ Станишићи“ - Бијељина 17.10.2011. године, у 18.30 часова. Циљеви Конференције, која је бројала педесетак учесника, били су размјена искустава и усаглашавање ставова по важним питањима за нашу Цркву, те дефинисање праксе када је ријеч о свештеничкој служби у војсци.
На Конференцији која је трајала од 17. до 21. октобра 2011. године, учествовали су Православни војни епископи и свештеници из сљедећих земаља: Босна и Херцеговина, Бугарска, Грчка, Грузија, Естонија, Јерменија, Пољска, Русија, Србија, Словачка, Чешка, Укранија, Финска.
Церемонији отварања присуствовали су највиши званичници Министарства одбране и Оружаних снага Босне и Херцеговине, представници локалне власти, представници Српске Православне Цркве и Помесних Православних цркава из земаља учесница на Конференцији. Присутнима се обратио замјеник министра одбране БиХ, господин Живко Марјанац, који је и отворио конференцију и својим ријечима добродошлице и захвалности на учешћу изразио жељу да рад буде конструктиван и успјешан. Госте је у име Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Василија, који је и војни епископ у Босни и Херцеговини, поздравио настојатељ Канцеларије Православног душебрижништва, јереј Слађан Влајић. Ријечи добродошлице упутили су начелник Заједничког штаба Оружаних снага БиХ генерал-пуковник Миладин Милојчић, као и начелник Општине Бијељина Мићо Мичић.
Скупу су се обратили и гости: начелник Центра јавне безбједности Бијељине господин Василије Андрић, те начелник Граничне полиције у Бијељини господин Ново Благојевић. Обраћали су се и учесници Конференције од којих је најважније истаћи војног епископа из Украјине, Његово Преосвештенство г. Августина и војног епископа из Пољске, Његово Преосвештенство г. Јерзија. Они су у име свих учесника, изразили своје одушевљење и захвалност на организацији ове веома важне конференције, на којој се окупило пет војних епископа и 12 војних свештеника из 13 различитих земаља.
Сљедећег дана, у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини, служена је света архијерејска Литургија са почетком у 07.30 часова. Литургију је предводио Његово преосвештенство г. Августин, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа липљанског Г. Јована, војног епископа из Пољске г. Јерзија и 10 војних свештеника из земаља учесница.
На Литургији је присуствовао велики број вјерника из Бијељине, те припадници 3. пјешадијског батаљона 5.пбр ОС БиХ, Центра јавне безбједности и Граничне полиције Бијељина.
Након молитвеног сабрања и призива благослова Божијег, почео је први радни дан. Учесници су у својим презентацијама представили историјат и моделе вјерских служби у војскама својих земаља. По завршетку презентација, услиједила је дискусија на постављене теме и питања.
Други радни дан Конференције, у сриједу 19. 10. 2011, одржана су три важна предавања: стручни савјетник настојатеља Канцеларије Православног душебрижништва јереј Александар Црногорац говорио је о свакодневним активностима војног свештеника са аспекта рада у Оружаним снагама БиХ; јереј Мелетијос Коураклис из Грчке излагао је на тему Војни свештеник у мировним мисијама: за или против; Епископ липљански Јован (Ћулибрк) говорио је о теми Улога свештеника у постконфликтном периоду, с посебним освртом на улогу мировних мисија на Косову и значају свештеничке службе у војсци земаља учесница у мисији, након чега је услиједила конструктивна дискусија о теми, с обзиром на то да је већина учесника већ имала искуство војног свештеника у мировним мисијама на Косову.
Сва предавања током Конференције, као и дискусија о темама предавања, показала су важност војне службе и даровали посебан печат нашег апостолства и мисије у свијету. Надамо се да је ово још један допринос буђењу духовности и узајамности међу људима, нарочито у Православној цркви. Овај догађај, од стране свих учесника је схваћен као узрастање у саборнизовању наше Цркве и њеног живота, гдје духовна дубина зрачи и долази до изражаја оно што нас спаја и одржава.
Напријед наведено указује да окупљање Православног свијета доприноси зближавању православца различитих нација, посредством размјене искустава њихових војних свештеника. Послије пада комунизма, дошло је до поларизација у поступку стварања нових држава, те се ту јавља изражен национализам. Још је боље рећи етнофилетизам, који је једна бољка савременог Православља, нарочито у овим преломним временима. Потребна нам је узајамна помоћ и сарадња, да би то пребродили и да би Црква могла да остане оно што је била кроз вијекове, уједињујућа и обједињујућа снага – и за појединце, и за породице, и за заједнице народа и за све народе у свијету. Због тога је ова улога наше Цркве, коју спроводимо нашим петодневним радом у Бијељини, веома значајна.
Окупљањем Православних војних епископа и свештеника из 13 земаља, покренуте су многе теме која су од општег интереса за Православну Цркву. Постављена су питања попут: каква је улога наших свештеника у мировним мисијама и треба ли Црква стајати по страни када је ријеч о њима? Као одговор и закључак, посматрано из историјског и тренутног аспекта дјеловања Православног душебрижништва у војсци, јесте да Црква никад, ни у најтежим моментима није заборављала своју дјецу. Свештеници су увијек, именом Христовим снажили Његов народ. Исто призвање имају и они који данас носе војничке одоре и треба међу својом паством да указују на ријечи Христове: „Мир свој дајем вам!“ Због тога, треба да дође до крстоносног јединства вертикале и хоризонтале, предања Цркве и свакидашњег људског живљења, те да се добијају права рјешења, прави планови и програми нашег рада у војсци и то поткрепљени нашим заједничким ставовима.
С обзиром да су у нашем раду утврђене неведене чињенице, можемо рећи да су у потпуности остварени сви циљеви Конференције, на којој су и усаглашени многи ставови Православних помјесних цркава по питању обављања свештеничке службе у војсци.
Канцеларија Православног душебрижништва МО БиХ