Духовна сабрања на Васкршњем сајму

Духовна сабрања на Васкршњем сајму
Духовна сабрања на Васкршњем сајму
Духовна сабрања на Васкршњем сајму
Духовна сабрања на Васкршњем сајму

Уторак, 16. април 2013. - Први догађај овогодишњег Васкршњег сајам посвећен је 1150. годишњици моравске мисије свете браће Ћирила и Методија. Професор Филолошког факултета у Београду Гордана Јовановић казивала је историјске чињенице везане за живот и рад словенских просветитеља све до њиховог престављења, указујући на многе важне догађаје који су недовољно истражени, а могу  бити од великог значаја за наш духовни и културни идентитет.

Мр Виктор Савић са Института за српски језик Српске академије наука и уметности говорио је о древном словенском писму глагољици, самом настанку и развијању ћириличног писма, скрећући нам пажњу на велику употребу латиничног писма на штету ћириличног писма.

Делове Небеске Литургије Светог Николаја Охридског и Жичког казивала је драмски уметник Дијана Јовичић.

Среда, 17. април 2013. - Издавачка фондација Архиепископије београдско-карловачке објавила је Увод у девтероканонске књиге Старога завета, као прву књигу у библиотеци Уџбеници и приручници. Горан Раденковић, професор Богословије Светог Саве у Београду, представио је протођакона Радомира Ракића, дугогодишњег преводиоца, својевремено уредника листа Православље и секретара Комисије Светог Архијерејског Синода за исправку Вуковог превода Новога Завета који је 1984. објављен као званични превод Српске Православне Цркве.

Својеврсни стваралац, преводилац, предавач, професор, мисионар који представља и данас нашу Цркву на међународним и црквеним скуповима, аутор је посебне књиге, први пут овако целовито припремљене, на основу обимне грађе, библиографских извора, записа, докумената.

Градимир Станић је у име издавача изложио рад на издавању Светога Писма и богослужбених књига у којима и данас протођакон Радомир Ракић даје свој допринос.

Протођакон Радомир Ракић, аутор, у непосредном и живом дијалогу са учесницима казивао је на посебан начин о овој књизи која се први пут објављује на српском језику. Такође је говорио о времену и месту настанка девтероканонских књига, језику на којем су писане, адресатима, месту у Библији и њиховој употреби у богослужењу Цркве, али и надахнућу уметницима, писцима, песницима...

Зорица Зец