Духовне свечаности поводом стогодишњице од ослобођења Бијелог Поља

Духовне свечаности поводом стогодишњице од ослобођења Бијелог Поља
Духовне свечаности поводом стогодишњице од ослобођења Бијелог Поља
Духовне свечаности поводом стогодишњице од ослобођења Бијелог Поља
Духовне свечаности поводом стогодишњице од ослобођења Бијелог Поља

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је у суботу, 3. новембра, на Михољске задушнице, свету архијерејску Литургију у цркви светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу.

Молитвено сабрање уприличено поводом великог и значајног јубилеја – стотину година од ослобођења Бијелог Поља и цркве светих апостола Петра и Павла, окупио је у великом броју вјерни народ бјелопољске општине и гостију ове црквено-народне светковине. Преосвећеном Владици саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке.

Током Литургије служен је парастос за покој душа погинулих ослободилаца Бијелог Поља и Саборног храма, који је, иначе, више од 250 година током ропства под Турцима, био претворен у џамију.

Након светог богослужења, у ком су вјерници приступили светом причешћу, у етно-селу Вуковић код Томашева одржан је свечани пријем за досадашње донаторе, ктиторе и приложнике цркве светих апостола Петра и Павла, који су помогли и надаље помажу обнове ове древне светиње и уопште обнову црквеног живота у бјелопољској општини.

У послијеподневним часовима у Центру за културу организована је свечана духовна академија, поводом поменутог јубилеја. Скуп је благословио и одржао кратко поздравно слово Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

“Вријеме ослобођења града и цркве светог Петра је значајно у историји српског народа јер смо се те године и наредне 1913. ослободили турског јарма и испуниле се наде низа покољења у току петовјековног ропства. Услишене су патње и страдања нашег рода, који је ради очувања свог имена, вјере и светиња, језика културе, завјетне земље, страдао носећи свој крст, трпећи и молећи се Богу и чинећи све да дочека једног дана слободу“, казао је Преосвећени Ввладика. Он је додао да је град и цркву ослободила храбра војска Србије и Црне Горе под командом два краља.

“Једна војска је кренула преко Таре, а друга преко Поморавља. Састали су се у Ђаковици, на ослобођеном Косову и Метохији. Прије тога, велики црногорски војсковођа сердар Јанко Вукотић, као командант источног одреда, ослободио је градове на сјеверу Црне Горе. Зато смо обиљежавање овог значајног јубилеја и почели у Пећи. На Покров Пресвете Богородице обиљежен је у Пећкој Патријаршији овај јубилеј уз службу Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, са више архијереја и мноштвом народа. Ту је и вршен помен јунацима ослободиоцима Пећи и цијеле Метохије, а нарочито су истакнуте заслуге Јанка Вукотића, Радомира Вешовића и осталих значајних личности из наше националне историје“, истакао је Његово Преосвештенство.

Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије је додао да је управо у спомен бранитеља отаџбине и цркве светих апостола Петра и Павла подигнуто спомен-обиљежје на гробљу на планини Ћафа, на обронцима између Велике и Шекулара, на узвишењу од хиљаду и двјеста метара надморске висине.

“Овдје, у древном граду Бијелом Пољу, граду кнеза Мирослава и наших немањићких светиња, вршимо помен страдалим ослободиоцима. Иначе, црква светог Петра и Павла се, након сто година од ослобођења, тако величанствено и лијепо обнавља. И ова духовна академија враћа нас у славно вријеме, вријеме великих личности и догађаја. Надамо се да, макар, зато што помињемо велике људе и ми понешто попримамо од њихове величине“, поручио је Преосвећени Епископ.

О догађајима из септембра 1912. године, када је сердар Јанко Вукотић са црногорском војском ослободио Бијело Поље и цркву светог Петра вративши је православном српском народу да се у том светом и древном храму Мирослављевог Јеванђеља опет служи служба Богу, да се узносе молитве Господу и у њему вјерни окупљају и причешћују, говорио је историчар др Жарко Лековић.

У програму академије учествовали су народни гуслар Властимир Бараћ и црквени хор светог Николе.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка