Две парохијске заједнице, жртве препада расколничке ”ПЦУ”, прославиле Васкрс у новим црквама
Васкрс 2021. године постао је посебан за две парохијске заједнице Украјинске Православне Цркве које су изгубиле своје цркве, а које је запленила расколничка неканонска ”Православна Црква Украјине”.
После јуришног напада расколника који су 21. фебруара 2019. године заузели цркву Рођења Јована Крститеља у селу Брипти, Камен-Каширски округ Волинске области, заједница канонске Цркве, протерана из своје цркве. морала је да се сабира на богослужењима у адаптираном простору. Ипак, празник Васкрсења Христовог прославили су у новој цркви подигнутој за неколико месеци.
Епископ камен-каширски Атанасије, викар Волинске епархије, служио је чин освећења камена темељца 8. новембра 2020. године, а већ 27. марта 2021. године у Броници су освећени крстови на куполи цркве подигнуте у част иконе Богородице Брзопомоћнице, а коју је заједница канонске Цркве изградила уместо оне отете. Фотографије прве Васкршње Литургије објавио је на фејсбуку настојатељ те парохијске заједнице свештеник Назарије Пријмак.
Парохијани заједнице Светог архангела Михајла Украјинске Православне Цркве у селу Нешвич, Лучки округ Волињске области, такође су прославили Васкрс у новој цркви подигнутој уместо оне коју су отели расколиници ”ПЦУ”. Фотографије Васкршње службе објавио је на фејсбуку настојатељ парохије протојереј Николај Ковалчук. У цркви су неопходни многи грађевински радови, али ипак парохијани се окупљају тамо на богослужењима.
Услед напада активиста ”ПЦУ”, локална Михајловска заједница канонске Цркве изгубила је приступ сопственој цркви од 4. марта 2019. године. Већ 18. марта, по налогу шефа Волинске обласне државне управе, парохија је пререгистрована у корист расколника, а затим је по другом налогу црква, која је споменик архитектуре, додељена на коришћење новоформираној заједнице ”ПЦУ”.
Заједница Украјинске Православне Цркве, која је пропатила током тих напада, првобитно се окупљаја у црквеној кући у близини цркве, док нису били истерани из ње. Дуго су се парохијани сабирали на молитви у шатору постављеном у близини цркве, а с почетком хладног времена један од парохијана је дозволио да се богослужи и његовом дому. Нови храм је саграђен на приватном поседу.
Извор: patriarchia.ru