Двери Српске на Еланори

У петак 5. марта у Саборном храму Св.Саве на Еланори је служена Св. Литургија Пређеосвећених Дарова. Началствовао је домаћи парох протојереј Саша Радоичић, а саслуживали су протојереји ставрофори Владислав Ђорђевић и Ненад Ђурашиновић, јереј Александар Милутиновић и протођакон Саша Чолић. Присутан је био и Владика Иринеј са осталим свештенством Новог Јужног Велса. Верни народ ове парохије је са рaдошћу дочекао ову прелепу и несвакидашњу Литругију која се служи само у току Часнога Поста. Доста верника, а посебно деце се том приликом и причестило.

По завршетку Св. Литургије се прешло у црквену салу где су се за ову прилику присутнима обратили гости из отаџбине, представници удружења „Двери Српске": Бошко Обрадовић и Зоран Радојичић.

Од Савиндана 1999. године када је изашао први број до данас (када је изашло укупно 43 броја) за „Двери српске" су писали готово сви значајнији српски интелектуалци нескривеног православног и националног опредељења, у часопису су објављени интервјуи са многим архијерејима СПЦ, почев од Патријарха српског Господина Павла, као и са старешинама српских манастира и другим свештеним лицима, али и са научницима, глумцима, спортистима, уметницима свесним свог православног и националног утемељења. Оно што овај часопис такође чини препознатљивим, свакако је и простор који даје младим људима да афирмишу своје идеје и виђења садашњости и будућности. Посебни темати посвећени су Светом Сави, Достојевском, Светом Николају Српску, О. Јустину Поповићу, Патријарху Павлу, Солжењицину, Николи Тесли...

Једно значајно поље деловања „Двери српских" је и организовање више стотина трибина широм Србије, Балкана и Расејања, на којима су говорили представници Српске Православне Цркве, као и бројни познати интелектуалци. Како су се активности шириле, окупљајући све већи број заинтересованих за активније учешће у овој организацији, основан је Српски сабор Двери, који сабира садашње и будуће професоре књижевности, економисте, правнике, лекаре, инжењере, вероучитеље, свештенике, новинаре, итд. До сада су свој рад представили у преко 100 градова на свету (од тога преко 40 у дијаспори). Оно што је нарочито дало подстицаја за даљи рад је благослов Светог Архијерејског Синода Српске православне цркве.

Осим богатом издаваштва часописа, а однедавно и књига, као и организације различитих типова трибина, покренули су интернет презентацију као једну врсту дневних новина (www.dverisrpske.com), као и дигитално издаваштво и ТВ продукцију „Двери српске", путем којих се у видео форми преносе најзанимљивији програми и која се тренутно емитује на преко 25 локалних и регионалних телевизија у Србији.

Оснивачи су и координатори Сабора српске омладине од 2001. године, као и Српске мреже, неформалне асоцијације православних и родољубивих нестраначких удружења из свих Српских земаља и Расејања (www.srpskamreza.net). Покренули су и Покрет за живот, као кампању борбе против беле куге у српском народу и промоције светиње људског живота и породичних вредности. Такође, покретачи су и Светосавске школе, као алтернативног начина националног образовања и организовања у 21. веку.

Добитници су архијерејске грамате Његове Светости Патријарха Српског г. Павла поводом 10 година рада и награде „Вечерњих новости" за најплеменитији подвиг 2007. године, за хуманитарну акцију помоћи опстанку народним кухињама на Косову и Метохији. Српски сабор ''Двери'', захваљујући свом десетогодишњем раду и обиму активности, у овом тренутку представља најактивнију српску патриотску нестраначку организацију у Срба на свету.

Између осталог Бошко Обрадовић је говорио о потреби да се Српски народ пробуди и да иснпирацију за ново духовно и национално буђење нађе пре свега у својој веру и својој историји. Нагласио је да је неопходно да сваки Србин где год живео треба да понесе по делић одговорности за будућност читавога Српства. Не сме се ништа препустити случају, и не смемо чекати на некога другога, већ се морамо сви укључити у живот и рад своје Православне Цркве која је чувар нашег духовног и националног идентитета. Посебно је важно да сада на почетку овога 21. века поведемо рачуна о томе шта радимо, јер ће од тога зависити да ли ће ћемо као народ дочекати 22. век.

Зоран Радојичић је упознао присутне са радом „Српске Мреже" асоцијације православних и родољубивих удружења из свих Српких земаља и Расејања.

У наставку представници Двери су одговорали на постављена питања присутних.

Извор: Епархија аустралијско-новозеландска