Конференција о манастирским производима и малим произвођачима у православној сфери
Међупарламентарна скупштина Православља (МСП) је политичка организација установљена 1993. године и парламентарна је странка у грчком Парламенту у Атини. Ова иницијатива се појавила на основу примера из скупштина Русије и Грчке, а садашњи чланови МСП су званичне парламентарне делегације двадесет пет земаља, као и пет група посланика из других парламената. Циљ организације је развијање политичке и културне активности на више нивоа у смеру подстрекивања контаката и ширења односа поверења, разумевања савремених политичких феномена и друштвених струја и истицања тих елемената Православља који имају позитиван ефекат на заједничко разумевање међу културама.
Последњих година, интересовање МСП се фокусира на главне финансијске проблеме које је изазвала велика вишестрана криза, економски аспект који је већ неколико година представљао посебну бригу за велике групе становништва у нашим земљама. Управо су ова криза и духовни живот православних монашких заједница подстакли иницијативе за производњу различитих врста прехрамбрених производа, пића, одеће и робе, а што се односи на друге секторе друштва. Монашке заједнице, православни манастири, с обзиром на њихов монашки канон, приказали су јединствену активност током ових година, високи ниво производње и пуно поштовање према потрошачима са циљем да се постигне мали контролисани профит.
Сличне напоре су начинили и мали произвођачи органских и других типично локалних производа намењених потрошачима, посебно оних са јаком економском свешћу. Ови напори, наравно, с обзиром на њихов ограничен распон, нису део међународне трговине; заиста, често су ограничени локалним иницијативама.
После детаљног разматрања који је плод интересовања које је показано од стране неколико парламентараца из различитих земаља, МСП је преузела иницијативу да боље приђе овом проблему. Она је, стога, одлучила да организује дводневну конференцију, састанак међу укљученим субјектима, представницима манастира из целог православног света, али и из древних Цркава Истока (дохалкидонских, прим. прев.), које су динамички укључене у производњу, малим производним групама као и неким појединим произвођачима производа који се тичу локалног карактера области са којима има везе наша Организација. Покушаћемо, с обзиром на ову могућност, да саслушамо све ставове оних који су предузели сличне производне иницијативе у православном свету, са којима више-мање делимо заједничке навике у исхрани.
Специјализована лица и научници у области дистрибуције и развоја таквих послова биће позвани да учествују и направе презентације, из Русије, Европске уније и других заинтересованих земаља, попут Јужне Индије, где око десет милиона хришћана Цркве Св. Томе живи, производи и троши.
Циљ и карактер такве иницијативе не може бити прецизиран на почетку, и надамо се да ће се пројавити и да ће се обликовати током два дана овог догађаја, нити можемо да предвидимо тренутно њену еволуцију као нешто трајно и оперативно. Ми смо сигурни да ћемо пратити садашњу ситуацију и да ћемо пробати да предвидимо и организујемо њену креативну будућност. Несумњиво, овај састанак ће ставити у први план проблеме са којима се сусрећу такви напори, док такође идентификујемо и приказујемо свој потенцијал.
Извор: ОСР (превод: Информативне службе СПЦ)