Дворац библијског цара Сенахирима пронађен под гробницом пророка Јоне
У јулу 2014. године исламски терористи срушили су оно у шта и хришћани и муслимани верују да је био гроб пророка Јоне у Мосулу, у Ираку. Будући незадовољни што су једноставно уништили ово свето место, милитанти тзв. Иламске државе почели су да копају тунеле испод гроба тражећи артефакте ради пљачке. При томе, археолози верују да су наишли на остатке древне палате која припада библијском цару Сенахириму, преноси Телеграф.
Храм се налази на врху брда у источном Мосулу познатом као Неби Јунус, које је саставни део старог асирског града Ниниве. Џихадисти су нанели велику штету, што је недавно установљено када је ирачка војска поново заузела источни Мосул.
Локација је ископавана два пута: 1852. године под отоманским градоначелником Мосула, и 1950. године од стране ирачког Одељења за антиквитете, али ни једно ни друго истраживање није досегло до новооткривене палате. Сада је ирачки археолог Лаила Салиха открила клинасто писмо које се датира у 672. годину пре Хр. Асирског царства, а које описује обнову Вавилона након што га је цар Сенахирим разорио.
Палата је изграђена за Сенахирима, проширио ју је његов син Асардон (681-669 по Хр.), опет обновио Асурбанипал (669-627), а делимично је оштећена током коначног пада Ниниве 612. године. Нинива је била један од најбогатијих градова на свету током Сенахиримове владавине, и његов војни поход против Јудиног царства описан је у Библији. Након тога, Сенахирим цар асирски дошао је и ушао у Јуду, „опколио је утврђене градове, и мишљаше их освојити“ (2 Дневника 32, 1).
-Овде се налази огромна историје, не само у украсном камену. Сад је прилика да се коначно испита ова богата ризница првог светског великог царства, из периода његовог највећег успеха, рекла је проф. Еленор Робсон, председник британског Института за проучавање Ирака.
Врло је вероватно да су исламски терористи опљачкали многа блага које се налазе у палати и тунелима, али оно што остаје биће детаљно проучено. Стручњаци морају делати брзо, јер, као изгледа, тунели нису професионално изграђени и постоји ризик да дође до колапса у року од неколико недеља.
Према ирачким регионалним властима Курдистана, тзв. Исламска држава је оштетила или уништила око 100 светих места током своје двогордишње терористичке владавине, јер се терористи не разумеју или их не занима поштовања моштију и светих места. Они су такође затворили све мосулске музеје и културне центре.
Извор: Православие.ру (превод Радомира Ракића)