Џон Бер у Крагујевцу
Након што је на Православном богословском факултету Универзитета у Београду учествовао на свечаностима поводом почетка нове школске године и одржао неколико предавања (Изазов наше прошлости и испитивање прошлости - иднентитет Христов и наш идентитет у Христу; Задаци православне теологије у XXI веку - генеза и лимити неопатристичке синтезе и специјализација или фрагментација богословља), протојереј др Џон Бер, професор и декан Академије Светог Владимир у Њујорку, посетио је, у пратњи професора Православног богословског факултета протојереја-ставрофора Владана Перишћа, 16. октобра, крагујевачку Богословију Светог Јована Златоустог. Циљ сусрета овог угледног савременог теолога, чија је књига The Way to Nicaea преведена на српски језик и објављена у Жичкој епахији, са полазницима ове школе био је да они добију основне информације о изучавању православне теологије данас у свету и да се упознају са црквеним и научним идејама које су у Академији Светог Владимира неговали некадашњи професори и богослови Г. Флоровски, А. Шмеман, Ј. Мајендорф. Госта је ученицима представио др Зоран Крстић, ректор крагујевачке Богословије.
Отац Џон је најпре говорио о ширењу православног хришћанства у Америци, истичући велики допринос руске мисије коју је предводио преко Аљаске свети Герман. На мисијски рад угледних руских духовника, међу којима је био и руски патријарх Тихон (Белавин), плодотворно се надовезала и делатност њујоршке Академије Светог Владимира која је основана 1938. године.
Ученици Богословије поставили су више питања о делатности Академије, али и на Западу, великих православних богослова, Георгија Флоровског, Александра Шмемана и Џона Мајендорфа. Одговори професора Бера на питања ученика су се односили на то да је мисионарски дух који је некад успостављен и данас је жив, односно да и савремени православни теолози и свештеници поштују у свом раду њихове делотворне методе. Тако и данас живи литургијско богословље А. Шмемана, идеја о актуелизацији отачког учења Г. Флоровског и Мајендорфова реафирмација богословског учења Григорија Паламе.
Угледни гост из Сједињених Америчких Држава је говорио уопште о теологији, залажући за склад између научног метода и аутентичног сведочења православног учења кроз молитвени живот у заједници. Више пута је истакао да је најефикаснији пастирски рад онај који подразумева обраћање конкретној личности која тражи Бога; и да успех пастирског рада највише зависи од спремности да се кроз подвиг и љубав сведочи Господ Исус Христос.
Уследили су одговори на важна догматска и патристичка питања, на пример о томе како теологија може да објасни да је Исус Христос истовремено и Бог и човек, или, да ли је Оригеново учење више укорењено у црквено предање него што се до сада мислило.
Након одговора и на друга питања полазника школе, нарочито о режиму студија на Светом Владимиру, за госте је у Богословији приређен ручак заједно са ученицима. Професора Џона Бера и професора Владана Перишића, после боравка у Богословији Светог Јована Златоустог, примио је у Владичанском двору у Крагујевцу Његово Преосвештенство Епископ шумадијски Г. Јован, тако да се и том приликом разговарало о савременим путевима црквеног образовања.