Екуменска фондација Pro Oriente прославила свој 50.годишњи јубилеј

Свечаним богослужењем и свечаном духовном академијом прославила је екуменска фондација Pro Oriente у суботу 8.новембра у Бечу свој педесетогодишњи јубилеј. Овај свечани екуменски синаксис и самит су чинили Његова Свесветост васељенски Патријарх Вартоломеј I, коптски Папа Тавардрос II и представник римске Курије, кардинал Курт Кох, предстијатељ ватиканског Савета за јединство хришћана (Pontificium Consilium ad Unitatem Christianorum Fovendam).

Бечки надбискуп кардинал Кристоф Шенборн је, како у својој омилији, тако и у свечаном слову на духовној академији, поручио да будућност Фондације Pro Oriente стоји у тесној вези са младом стасајућом генерацијом. Он је истакао да су данас сви хришћани позвани да подигну свој глас против злостављања хришћанских Цркава на Истоку и против угњетавања и гоњења њених верника.

Папство и унијати као отворено питање

Васељенски Патријарх Вартоломеј I је у своме поздравном слову на свечаној духовној академији на универзитету у Бечу истакао да путу измирења нема алтернативе, иако до јединства Цркава предстоји још дуг пут. Као велико отворено питање у односу између православних и римокатолика је Васељенски Патријарх видео место и улогу римског Папе, као и питање Цркава на Истоку у унији са Римом. Савремени изазови у свету, како у социјалном тако и у еколошком смислу, изискују безусловну сарадњу свих Цркава, поручио је Васељенски Патријарх. Он је са највишом похвалом обасуо и педестогодишњи ангажман Фондације Pro Oriente. Благодарећи њеној екуменској отвроености и недвосмисленој жељи за дијалогом, много се позитивног догодило, што је пре 50 година било незамисливо“, истакао је Васељенски Патријарх.

Јединство хришћана као modus vivendi за „опстанак живота“

Коптски Патријарх Тавардрос II се надовезао на апел Патријарха Вартоломеја за миром и јединством међу вероиспосвестима. Посебно у земљама у којима су хришћани у мањини, заједничко исповедање вере као сведочанство јединства „неопходно је за опстанак живота“. У Египту је недавно, вели религиозни поглавар Копта, основан црквени савет у коме су заступљени, напоредо са коптским хришћанима, још и римокатолици, православни и евангелисти.

Екуменски краљевски пут

Кардина Курт Кох је у своме панигирику истакао да је Фондацији Pro Oriente пошло за руком да кроз незваничне сусрете иницира екумену. Pro Oriente је била нека врста авангарде и извиднице унутар Римокатоличке цркве за коју ваља бити захвалан. Отуда не треба заборавити на њене штедре плодове у часу када се отворено говори о актуелном замору у дијалогу.

Марте: Јединство потребније но икада

Председник Фондације Pro Oriente Јохан Марте се у свом уводном слову осврнуо и на актуелне конфликте на Блиском истоку који оптерећују екуменски дијалог. Управо су стога иницијативе за још видљивије јединство хришћана неопходне. Хришћани могу само сједињени да воде успешнији дијалог са другим религијама.

Искуство последњих 50 година нас учи, вели Марте, да је богословски дијалог неопходан. Још важнији је духовна димензија екумене која се конкретизује кроз личе сусрете. Он је веома захвалан за такве моменте у којима се заједништво Цркава јасно испољава, истакао је председник Фондације Pro Oriente.

протођакон Lic. phil. Зоран Андрић, Минхен