Енглески бискуп огорчен одлуком власти да се због пандемије побачаји могу вршити код куће

Планови британске владе да омогуће женама да до десете недеље трудноће изврше побачај код куће и без лекарског надзора током пандемије вируса корона, изазвали су жестоко реаговање енглеског бискупа Џона Шерингтона, преноси ЦНА. 

Шерингтон, који је задужен за медије Бискупске конференције Енглеске и Велса за питања која се тичу живота, изјавио је како је шокиран потезом који је влада прво најавила, затим брзо повукла, те потом опет представила. 

„Разумијемо зашто влада жели да у овом тренутку жене не долазе у болнице, али шокирани смо тиме што државни секретар за здравство планира увести привремене мере које би омогућиле телемедицину и рани ‘уради сам’ побачај код куће без икаквог лекарског надзора”, рекао је бискуп. 

„Ове мере из темеља мењају приступ побачају у Енглеској и Велсу у догледној будућности. Иако су ово изванредна времена, ове мере додатно угрожавају жене које, на пример, насилни партнери присиљавају на доношење одлуке, те делују без икаквог одговарајућег саветовања”, наставља Шерингтон. 

„Оне умањују озбиљност којом би се оваквим одлукама требало приступати и физичке и психолошке опасности примене средстава за побачај код куће.” 

Медицински побачај, који се понекад зове и хемијски побачај, поступак је који се састоји од два корака и укључује унос мифепристона и мизопростола. Мифепристон блокира учинке хормона прогестерона изазивајући побачај. Мизопростол се узима до два дана касније и изазива порођај.

Женама у Британији већ је дозвољено узети другонаведено средство код куће, након што су првонаведено узеле у медицинској клиници, те након што су добиле одобрење од двојице лекара, како је законски прописано. 

Бискуп Шерингтон уједно је оптужио владу да противречи сама себи по питању је ли “нужно” да жене дођу у клинику. 

“У понедељак је заступник Бетел рекао: „Верујемо да је нужна мера заштите да жена дође у клинику како би се осигурало да може да обави разговор насамо.’ Зашто то више није нужно? Зашто се о томе није расправљало у Парламенту између понедељка и среде?” запитао је бискуп и позвао да се одреди временски рок ове мере као што је то учињено и за остале изванредне мере. 

Међународна правна организација АДФ Интернешнл, која се брине за верска права и слободе, поручује како је реч о најзначајнијој законској промени у погледу побачаја у Енглеској још од 1967. када је легализиран. 

„Овај изузетак по питању закона о побачају могла би имати дуготрајан учинак на то како ћемо се односити према побачају у Уједињеном Краљевству, излажући најрањивије највећем ризику“, поручују из АДФ-а.

Извор: Vatican News Bulletin (са енглеског Инфо служба СПЦ)