Епархија Архангелска отвара виртуелни музеј новомученика

Епархија архангелска Руске Православне Цркве отворила је „Виртуелни музеј новомученика и исповедника Архангелске земље“. Пројекат вебсајта је посвећен периоду прогона хришћана због њихове вере од 20-тих до 50-тих година 20. века у северној Русији, а који је победио на конкурсу.

Вебсајт www.arhispovedniki.ru садржи видео колекције и библиотеке које се односе на репресалије, архивску судске случајеве, досијеa оних који су прогоњени због своје вере, мапу места „жалости“, изложбе Музеја новомученика, и изложбу „Оних који су издржали до краја“ са методолошким материјалима за водиче.

„Вебсајт, који је развила позната информатичка фирма у Архангелску ИТ-Норд, садржи око 100 истраживачких радова у вези прогона, стотине фотографског материјала и фотокопије архивираних случајева, хиљаде биографија мученика за веру. Људи ће бити у прилици да прате виртуалне туре кроз  Музеј новомученика и исповедника који је недавно отворен у Новодвинску. Велики део посла је урађен. Локални стручњаци, историчари из Арханелска сакупили су богат материјал у вези ове теме и постепено ће га објављивати на сајту,“ рекао је Михаил Насонов, аутор овог пројекта, начелник Информативног и издавачког одељења Епархије архангелске.

Компјутерска и мрежна опрема је набављена помоћу одобреног новца за велики Музеј новомученика, који ће бити отворен под покровитељством Православне школе Св. Јована Кронштатског у Архангелску. Електронски материјал о прогонима људи у северној Русији припремљен је на одвојеном и заштићеном простору за складиштење на мрежи од 12 терабајта. Штавише, таблет рачунари са путујућом изложбом „Они који су издржали до краја“ такође су припремљени као методолошко средство за онлајн припрему туристичких водича.

Године 2011. Епархија архангелска освојила је новац на такмичењу „Православна иницијатива“ у сфери „информативне активности“. Средства су добијена за стварање „Православне интернет телевизије Поморје (историјско име Руског Севера)“.

„Православна иницијатива“ је међународно такмичење које додељује новчане награде и одржава се од 2005. године. Иницијатор и организатор овог такмичења је Добротворна организација Светог Серафима Саровског. Од 2010. године такмичење организује Координациони  одбор за промоцију друштвених, просветних, информативних, културних и других иницијатива под окриљем Руске Православне Цркве. Координационим одбором председава Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил. Од 2013. године Фондација Соработничество је надлежна за организацију такмичења.

Главни циљ такмичења је подршка грађанској иницијативи у друштву, охрабрење креативних људима да се укључе у креативне и конструктивне иницијативе за добро људи, као и за очување и неговање културних и моралних вредности. Ова подршка се спроводи на основама велике и многостране сарадње Цркве, друштва, пословних субјеката и државе.

Извор: Pravoslavie.ru