Епархија рашко-призренска изражава протест и незадовољство због одсуства међународне осуде напада на српске поклонике у Пећи
Епархија Рашко-призренска и Косовско-метохијска изразила је међународним представницима на Косову и Метохији најоштрији протест и незадовољство због одсуства међународне реакције на каменовање верника који су се у недељу враћали са устоличења Његове Светости Патријарха Српског г. Иринеја. Најмање десетак аутобуса и личних аутомобила је нападнуто каменицама од стране Албанаца који су се oд раних поподневних часова окупљали по улицама Пећи које воде из правца Пећке Патријаршије. Неколико аутобуса и мањих возила је оштећено, а најмање једна особа је повређена и пребачена у болницу.
Иако је реч о нападима који ни на који начин нису били испровоцирани и који су без икакве сумње били етнички и верски мотивисани, ниједна међународна канцеларија или институција на Косову и Метохији није јавно осудила овакво вандалско понашање. Представник самопроглашене владе Косова Мемљи Краснићи чак је дао изјаву да је беседа Његове Светости Патријарха, који је позвао на миран саживот свих на Косову и Метохији, "мешавина религије и политике" и да је изјава "апсурдна и без икаквог стварног ефекта". Оваквим ставом представник самопроглашених институција, који се није ни речју осврнуо на нападе који су уследили након устоличења, дао је и формално оправдање за насиље које се одвијало на улицама града Пећи. Водећи косовски медији такође су негативно оценили устоличење Патријарха Иринеја са својим уобичајеним оптужбама против српског народа и Цркве. Присуство лидера ултра-радикалне организације "Самоопредељење" Албина Куртија тог дана у Пећи такође није била случајност. Његове агресивне и претеће оцене свечаног чина устоличења Патријарха Српског које су емитовали водећи косовски медији само су наставак вишегодишње кампање против СПЦ коју спроводи ова екстремна организација. Претње и постављање светогрдних плаката којим се вређа личност Патријарха Иринеја још један је показатељ мржње радикално оријентисаних Албанаца и њихове спремности да понове насиља у којима је протеклих година уништено 150 српских православних храмова, нажалост у присуству међународних снага мира. Наравно, у свим оптужбама пропуштена је чињеница да се Устоличење одржавало у граду у коме данас живи само 18 грађана српске националности од 20.000 предратног српског становништва. Оваква ситуација најбољи је показатељ слобода и квалитета друштва који се на Косову и Метохији гради последњих година.
Иако је према саопштењу Косовске полиције ухапшено шест изгредника, општи утисак оних који су били нападнути камењем јесте да полиција у више случајева није реаговала и да је допустила окупљање лица са већом количином камења. Запрепашћује да ни локална полиција ни међународне снаге нису предвидели или желели да виде да групе екстремиста спремају јавни линч српских поклоника.
Одсуство међународне осуде медијске харанге и напада на возила српских поклоника са жаљењем се може окрарактерисати једино као прећутно толерисање верског и етничког насиља које не води напретку међунационалних односа на Косову и Метохији и обесхрабрује Србе да слободно долазе у посету својим светињама у складу са својим верским правима и слободама, којима се међународни покровитељи Косова и те како хвале. Истовремено, Епархија се захваљује Косовској стратешкој акционој мрежи (КСАМ) која обухвата 60так невладиних организација и која је издала саопштење осудивши насиље на улицама Пећи (саопштење доносимо у прилогу).
Најбољи одговор оваквим изливима етничког и верског насиља на улицама Пећи, на које су косовски Срби већ годинама навикнути, представља сама свечаност Устоличења Патријарха Српског која је протекла, мирно и узвишено, представљајући на најдостојанственији начин вишевековну традицију најстарије постојеће институције на Косову и Метохији.
Из канцеларије Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске
Грачаница-Призрен