Епископ Антоније на прослави празника Казанске иконе Пресвете Богородице

На позив Његовог Високопреосвештенства Митрополита казанског и татарстанског г. Кирила, Преосвећени Епископ моравички г. Антоније, викар Патријарха српског и старешина Подворја Српске Православне Цркве у Москви, током тродневне посете престоници Републике Татарстана, древном граду Казању, узео је учешће у свечаностима поводом прослављања Казанске иконе Пресвете Богородице на месту чудесног обретења те велике светиње. 

Представници помесних Православних Цркава при Патријарху моксовском и све Русије: Митрополит филипопољски Нифон (Антиохијска Патријаршија), Епископ моравички Антоније, архимандрит Серафим (Православна Црква Чешких земаља и Словачке) и протојереј Данило Андрејук (Православна Црква у Америци); допутовали су 2. новембра 2021. године у Епархију казањску како би учествовали у црквеним свечаностима поводом прослављања Казанске иконе Пресвете Богородице, установљеног у знак сећања на избављење Москве и Русије од освајача 1612. године.

Првог дана боравка у Казању гости су посетили епархијску управу. Митрополит казански и татарстански Кирил срдачно је дочекао госте упознавши их са историјом православља у Татарстану, светињама Казанске области, развоју црквене службе. Посебну пажњу Владика је посветио социјалној служби у Епархији казанској, образовно-просветној делатности и раду са млађим нараштајем. Представници помесних Цркава захвалили су домаћину на позиву да посете престоницу Татарстана и поделе са свештенством и верницима Казања молитвену радост на месту чудесног јављања Чудотворног образа Пресвете Богородице. 

У навечерје празника Казанске иконе Пресвете Богородице, 3. новембра 2021. године, у Казањској духовној богословији завршена је дводневна јубиларна XX међународна научно-теолошка конференција „Теологија и световне науке: традиционална и нова међусобна повезаност“. 

Конференција је била посвећена успомени на више важнијих догађаја: 200. годишњици рођења ректора Казањске духовне богословије протојереја Александра Владимирског, 100. годишњици од упокојења професора Казањске богословије П.А.Јунгерова, као и 100. годишњици од упокојења професора Богословије протојереја Николаја Писарева. 

Пленарном заседању су присуствовали и представници помесних Православних Цркава. Обраћајући се окупљеним студентима, Епископ моравички Антоније је, између осталог, поручио:

-Човек не може да живи без Бога, док науке које одричу Божје постојање не могу дуго постојати на земљи. Такве науке и идеологије, пре или касније, саме себе уништавају, тако да о њима сазнајемо само тако што листамо странице историјских уџбеника... Сваки човек је богоподобан. Није битно у којој се земљи родио, ко су му родитељи, које је националности или које му је боја кожа. Сваки човек је Божје створење и свако је призван да постане свет и да се уподоби Богу. Ви се, драги студенти, налазите у граду у којем су живели многи велики умови Русије. Ако пажљиво будете изучавали историјске и богословске науке, пронаћи ћете много радова у којима постоји известан број повезница на Казањску духовну богословију. Потребно је сећати се и поштовати своје претходнике који су се плодотворно трудили, писали и преводили текстове, ширећи тако Реч Божју широм руских земаља.

Истог дана служено је свеноћно бденије у новоподигнутом Саборном храму Казанско-Богородичиног мушког манастира, чиме су отпочете црквене свечаности поводом великог догађаја обретења Чудотворне иконе Мајке Божје. Богослужењем је началствовао Митрополит казански и татарстански г. Кирило, уз саслужење представника Патријарха антиохијског и свег Истока при Патријарху московском и све Русије Митрополита филипопољског Нифона, представника Патријарха српског при Патријарху московском и све Русије Епископа моравичког Антонија, Епископа аргентинског и јужноамеричког Леонида, Епископа алметјевског и бугулминског Методија, Епископа елабужског Инокентија, као и многобројног свештенства и свештеномонаштва Руске Цркве и гостију из других помесних Православних Цркава.

На сам дан прослављања, 4. новембра 2021. године, на празник Казанске иконе Пресвете Богородице и Дан народног јединства, у храмовима и манастирима широм Митрополије татарстанске служена су празнична богослужења. Традиционално, главне свечаности су одржане у Казанско-Богородичином мушком манастиру, на месту чудесног јављања Чудотворног образа Пресвете Богородице Казанске 1579. године. 

Свету архијерејску Литургију у обновљеном Казанском сабору те древне обитељи служио је Митрополит казански и татарстантски Кирило, уз саслужење представника помесних Православних Цркава, као и већег броја свештеника и свештеномонаха.  Након богослужења, председник Републике Татарстана г. Рустан Миниханов је посетио главни храм Казанско-Богородичиног мушког манастира и том приликом се сусрео са Митрополитом казанским и татарстантским г. Кирилом и предстаницима помесних Православних Цркава.

Епископ Антоније на прослави празника Казанске иконе Пресвете Богородице
Епископ Антоније на прослави празника Казанске иконе Пресвете Богородице
Епископ Антоније на прослави празника Казанске иконе Пресвете Богородице
Епископ Антоније на прослави празника Казанске иконе Пресвете Богородице