Епископ Георгије почасни члана Удружења књижевника Србије

Епископ Георгије почасни члана Удружења књижевника Србије

Председник Удружења књижевника Србије Радомир Андрић, академик Матија Бећковић, академик Рајко Петров Ного, главни уредник Српске књижевне задруге Драган Лакићевић и угледни писац Миле Медић предложили су да Епископ канадски Господин Георгије (Ђокић) буде примљен за почасног члана Удружења књижевника Србије.

Образложење Драгана Лакићевића

Епископ канадски Господин Георгије (Ђокић) већ четврт века је епископ Српске православне цркве – оснивач Епархије канадске, једно време Епископ милешевски.

Његови родитељи дали су Цркви све четворо деце: поред Владике канадског, један његов брат је Епископ средњоевропски Константин, сестра им је монахиња Надежда, а трећи брат – свештеник Љубомир Ђокић.

Владика Георгије у цркви је непрекидно од своје тринаесте године.

Владика Георгије подигао је Епархију, у њој двадесетак цркава и своју задужбину – Манастир Милтон код Торонта.

Да буде члан нашег Удружења, Владика Георгије достојан је по својој вишеструкој опредељености, љубави и делатности за књигу и књижевност. Изучио је књиговезачки и штампарски занат. Штампарску машину поклонио је Штампарији СПЦ у Београду. У својој Епархији основао је лист и Издавачку установу Источник, која објављује књиге у области религије и књижевности. С Његовим благословом изашле су, у издању Источника, три књиге МИСЛИ великих православних писаца и светитеља – Светог владике Николаја Лелићког и Светог Јустина Ћелијског...

Епископ Георгије и сам је књижевник. Позната је књига његових беседа Печат мојега владичанства (2006) и Ковчежић успомена – Мој пут ка Богу, својеврсно житије (2011) коју је Источник објавио заједно са Српском књижевном задругом, као и Мисли светих по Јустину Ћелијском.

Благост и доброта који веју из речи и мисли Владике Георгија једнако су плод његове службе и целомудрености на једној, а искрености и природности на другој страни. Те врлине посебно су дошле до изражаја у аутобиографској прози Ковчежић успомена, документарном сведочанству о једној побожној породици која рађа свештенике, калуђере и владике, а прераста у ширу породицу верника и целог народа. Епискоип Георгије приповеда налик усменим казивачима – једноставно, духовито и живописно, а при том ствара завештање своје посвећености Господу.

Подижући Епархију и Манастир у Канади, Владика Георгије је подигао и српску културну и духовну заједницу у тој најмногољуднијој српској колонији – друкчије, преданије и несравњено више од свих других епархија, па и ових у Отаџбини.

О свему томе сведоче и Библиотека, Архив и Музеј које је недавно подигао уз манастир Милтон; Библиотека већ има више од десет хиљада књига, углавном штампаних у расејању.

* * *

Пошто је Епископу Георгију предочен овај предлог, стигао је одговор:

Поштовани писци,

Шта могу да кажем, него хвала!

Наравно да сам свјестан да не смијем помислити да станем на сјенку једног Матије или Рајка, али и у књижевничком дому „станови су многи“, па нека буде ту неки ћошак и за мене.

Поздрав и благослов од владике канадског Георгија

Извор: Епархија канадска