Епископ горњокарловачки Герасим: Братољубив однос према ближњем нема национална и верска ограничења

Заиста вам кажем, кад учинисте једноме од ове моје мале браће, Мени учинисте. (Мт: 25, 31-46)

У тренутцима када реке страдалника услед ескалације братоубилачког рата на Блиском истоку спас траже далеко од својих огњишта, родбине и пријатеља, са тугом у срцу сећамо се и непрегледне колоне наших народа, (Срба, Хрвата и Бошњака) који су не тако давно и сами осетили и искусили бол голготског страдања приликом прогона са својих огњишта, од којих су се многа том приликом и угасила.

Поучени, кроз историју многобројним дивним примерима верног народа Божјег који је пружио руку пуну милосрђа према нашем страдалном народу, сматрамо за нашу свету дужност учествовање у болу ближњих и указивање помоћи онима над којима се у овим тренуцима врши погром, да би се бар делом одужили за помоћ коју су нама наши ближњи пружили у тешким временима.

Неопходно је нагласити и то да питање милосрђа према ближњем није тек споредно питање које се не тиче духовног живота православних хришћана, већ има дубок есхатолошки значај с' обзиром на то да се оно директно тиче човековог спасења. У Јеванђељској причи о Милостивом Самарјанину, Господ нас поучава да милосрдан и братољубив однос према ближњем нема национална и верска ограничења, већ да смо дужни волети и старати се о сваком човеку, јер смо сви творевина Божја и као такви, дужни смо ту творевину чувати.

Стога, саосећајући са прогнаном браћом Блиског Истока обраћамо се богољубивом народу подручне нам Епархије горњокарловачке (и Србима и Хрватима) и свој широј јавности са молбом да не забораве да је и сам Господ Исус Христос био прогоњен и да стога чине дела милосрђа према страдалницима који у овом тренутку пролазе кроз Хрватску тражећи спас у њима непознатом свету.

Још се молимо да Господ уразуми и покаже пут човекољубља и братољубља свима онима који врше погроме и у својим рукама држе животе несрећних људи, јер Господ је створио овај свет и нас заједно са њим да бисмо у миру живели у заједници и да би сви дали свој максимум за унапређење те исте заједнице на корист свих нас.

Извор: Епархија горњокарловачка