Епископ Хризостом посетио Царевац и Стекеровце

У циљу свакодневног и што бољег познавања мјеста и локалитета у његовој Епархији, а које још није посјетио и упознао, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Хризостом, посјетио је 8. октобра 2010. године, село Царевац код Бараћа у Општини Мркоњић Град.

Директни повод ове изненадне посјете Преосвећеног Владике Хризостома био је стари локалитет града Царевца, којег још давне 1530. године помиње у свом путопису Б.Курипешић, те недавна посјета извјесних археолога који су скренули пажњу на овај значајан локалитет. На жалост, као и остали многобројни локалитети у Бос.Крајини, и овај је потпуно заборављен и запостављен. Неки који би можда жељели да се и историчарима зову знају само да је ''између Бараћа и Дошлова боравио турски цар'', те да се извор који тамо постоји по томе зове Царевац! Кад се султан називао царем? Обичним погледом локалитета, који импресионира својом конфигурацијом и положајем, те путем који избија из доњих крајева кањона ријеке Сане на ову Царевачку зараван да се закључити да је ту уистину постојао град који је срушен и заборављен.

Још ако се, као што је случај на Царевцу, нађу огромне громиле тесаног камена, римска цигла-керамика и ''ковачке жмаре'', римски новчићи и други драгоцјени експонати које кријумчари старином и јавно и тајно налазе и с њима шверцују, више је него очигледно да овај локалитет заслужује археолошки третман и поштовање. У том циљу Преосвећени Епископ Хризостом упутиће Начелнику Општине Мркоњић Град допис којим ће скренуту пажњу на Царевац. У пратњи Преосвећеног Владике био је поред осталих и надлежни парох протојереј-ставрофор Мирослав Гаврић из Бараћа.

На сјеверној страни прелијепог Гламочког поља, тамо гдје непрегледне равнице изчезавају и почињу да се надмећу врхови Клековаче и Лисине, скором па у измаглици природне реалности смјештено је село Стекеровци, а још више поврх њега већ у планинским увалама Убовића Долине. Пут од Оџака до Стекероваца са раштрканим селима, неким ближе а неким даље од пута, посјетиоца оставља без даха. Ширина пута и огромно пространство Гламочког поља као да нам поручују о неким другим временима и људима. А огромни крстови крајпуташи испод села Прхова нјемо поручују о величини и снази вјере Српског народа који се вјековима борио и опстојао на Гламочком пољу. У петак, 8. октобра 2010. године, Његово Преосвештенство г. Хризостом посјетио је ово село у намјери да види како теку радови на новој цркви св. равноапостолних Константина и Јелене у Стекеровцима. И као што се може видјети из приложених фотографија завршни радови су при крају, и како је сам Владика рекао ''Стекеровчани су оправдали повјерење и надање његово.'' Било је тешко чак и помислити да би се могла почети, а камоли привести крају, градња нове цркве. Али, ко ће као Бог?!

У току посјета Његовог Преосвештенства у Стекеровце су стугли др. Травар, Предсједник Одбора за градњу ове цркве и г.Убовић, који су са Преосвећеним Владиком и надлежним свештеником о. Слободаном Кљајићем дефинисали све детаље преосталих послова.

Иначе у овом селу је сачуван и 70-тих година просшлог вијека пронађен Октоих Божидара Вуковића, који се до 1991. године налазио у ризници манастира Крке. Жеља свих Стекеровчана, а прије свих чланова Цркве Божије у Стекеровцима, који се труде око изградње нове цркве, да се копија Октоиха нађе у њиховој новој цркви, а да се оригинал чува у Библиотеци, или Музеју СП Цркве у Београду, и са његовим другим називом ''Стекеровачки октоих''. Прилика је да све посјетиоце сајта наше Епархије, њихове пријатеље и познанике, као и све добре Гламочане позовемо да својим прилозима и донацијама помогну да ово започето дјело успјешно и доведемо до краја.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка