Епископ Иринеј прегледао завршни део фазе обезбеђивања и ограђивања Катедрале
Његово Преосвештенство Епископ источноамерички г. Иринеј посетио је 15. августа 2020. године Саборни храм Светог Саве у Њујорку - своје Епископско седиште, како би прегледао завршетак прве фазе импресивног пројекта обнове.
Тренутни пројекат обезбеђивања и ограђивања храма састојао се од осигуравања зидова, (укључујући и обнову сегмената кровне линије), уградње нових кровних и подних греда, постављања крова (сем последњег слоја шкриљца) који је замењен током претходних година пре избијања пожара, затим изливања пода, (сем завршног слоја који зависи од других фактора као што су, грејање и завршна обрада), уоквиривања врата и прозора, као и уградње привремених металних врата и прозора од плексигласа отпорних на ватру.
Његово Преосвештенство су на обезбеђеном улазуградилишта дочекали архитекте г. Дон Живковић, извршни директор пројекта, и г. Брајан Коноли, г. Гери Оданахју, потпредседник грађевинске фирме Оданахју и надзорник грађевинских радова, и г. Стивен Влахакис, надзорник градилишта. Г. Маркo Чупковић, задужен за односе и сарадњу Повереништва парохије са грађевинским тимом и шефом грађевинског одбора, овом приликом није био у могућности да буде присутан због својих других обавеза. Имајући у виду почетак наставка радова на Катедрали, г. Чупковић је наставио са редовним надгледањем целокупног пројекта обнове тако што два пута недељно посећује градилиште. Због тренутне пандемије вируса короне, градско Оделењe за градњу наложило је да се сви грађевински радови 27. марта прекину и обуставе, тако да су 30. марта градилишта широм града била уистину затворена. Тек 8. јуна поменуто Одељење је дало дозволу да се радови у граду наставе, укључујући и оне на Катедрали.
Са обавезујућом заштитном кацигом на глави и маском на лицу, Његово Преосвештенство наставио је са прегледом тренутних радова. Како каже, био је снажан осећај поново закорачати на градилиште. Након уклоњене унутрашње скеле, опет наново угледати стрми кров под нагибом од 55 степени који се уздиже до висине од готово два спрата изнад кровa, покривајући дужину простора величанствене Катедрале која сама по себи обухвата читав градски блок, (између западне 25. и западне 26. улице од Бродвеја), заиста улива страхопоштовање.
Катедрала је првобитно изграђена од три слоја камена, са италијанским мрким пешчарем са спољне стране, и грубо исеченим, црним гранитним плочама између спољног камена и ентеријера од ручно изрезбареног француског, кајенског кречњака, који је на жалост, услед тоталног оштећења проузрокованог пожаром, уклоњен. Јединствени скуп вештина оних који су реконструисали Катедралу, видан је у начину на који је тренутно незаштићени црни гранит са циглама морао да се поправи. Свака понаособ гранитна плоча морала је проћи тест стабилности. С обзиром да цигле поседују фактор идентичан лабавом или слабом граниту, оне су коришћене за замену истог, чиме се грађевини придодала равнотежа и стабилност. Ова јединствена плоча од опеке, видљива је такорећи на зидовима целе грађевине, као и дуж линије крова. Након завршене инспекције и информативне посете градилишту, Његово Преосвештенство се састао с одликованим архитектом, г. Доном Живковићем и његовим грађевинским тимом. Током разговора, присутнима је појашњено да је од радова у овој фази остало још да се кров Катедрале заштити од ватре, и с обзиром да је катедрала Светог Саве историјско национално здање, и да се спољашњи изглед крова прилагоди оригиналном шкриљцу, како налаже Завод за заштиту споменика града Њујорка.
Предстојећа, привремена фаза, како налаже градско Оделењe за градњу, састојаће се од посебног задаткакоји ће се обављати са циљем да се Катедрали омогући стицање привремене дозволе за употребу простора за вршење богослужења на дане великих празника Свете Српске Православне Цркве. Некада усамљени зидови Катедрале, који су, прожимани молитвама многих, истрајавали више од 150 година, сада су у потпуности обезбеђени и присаједињени обновљеној структури Kатедрале, одакле настављају да сведоче о слави Бога у Тројици и у част Светог Саве Српског.
Чланци који говоре о напорима везаним за обнову Катедрале од самог почетка пројекта доступни су на линку https://www.easterndiocese.org/stsavanyc
Поред поменуте везе на интернет страници Епархије источноамеричке, додатне информације о јединственој историји, архитектури и обнови Саборног храма у Њујорку доступне су на линку http://avsc.co/stsava/
Source: www.easterndiocese.org/