Eпископ Константин: Срби треба да добију храм у Женеви

У суботу 12. и недељу 13. фебруара Његово Преосвештенство Епископ средњоевропски Г. Константин посетио је романску Швајцарску и богослужио у Лозани и Женеви. На Светој Архијерејској Литургији у Лозани на празник Света Три Јерарха Преосвећеном Г. Епископу саслуживали су архимандрит Мартин, игуман манастира у Дон Пјеру, клирик Московске патријаршије, протојереј Александар Јозифидис, клирик Цариградске патријаршије, протојереј Станко Марковић, архијерејски намесник Епархије средњоевропске за Швајцарску из Берна, протонамесник Богољуб Поповић, парох у Лозани, јереј Ђорђе Лукић, парох у Лугану, свештеник Пјер Франсоа Меан из Лозане, клирик Епархије средњоевропске за православне у романској Швајцарској, свештеник Жан Пјер Паи, клирик епархије западноевропске и ђакон Бране Сарић из Цириха.

На светој Архијерејској Литургији у недељу 13. фебруара у Женеви Владики Константину саслуживали су о. Богољуб Поповић и о. Пјер. Франсоа Меан из Лозане, као и ђакон Бране Сарић из Цириха. Ова прва Света Архијерејска Литургија у мисијској парохији Женева служена је у храму који је протестанстка црква уступила Српској православној цркви. У свом обраћању присутнима којих је било око 75, Преосвећени Владика нагласио је потребу да и Срби у Женеви имају свој храм. Московска патријаршија и руска загранична црква имају у Женеви два храма, Цариградска патријаршија има свој центар у Шамбезију покрај Женеве, а Румунска православна црква има у Женеви три богослужбена места и три свештеника.

Иако православни Срби живе у романској Швајцарској већ деценијама, организован црквени живот у овим крајевима започет је тек деведесетих година прошлог века. Мисионарска парохија за Лозану и Женеву основана је 1996, док је Црквена општина установљена 2000. године. На територији ове црквене општине живи, по швајцаррској статистици, око 8.000 припадника Српске православне цркве. Мисионарска парохија за Женеву Епархије средњоевропске основана је 2009. године.

Извор: Епархија средњоевропска