Епископ Максим у посети српским парохијама на Аљасци

Аљаска Епископ западноамерички Максим отишао је и ове године у посету Аљаски. Посета Цркви на Аљаски почиела у четвртак, 7. августа, у организацији протојереја Блашка Параклиса. Педесетак Срба који живе и раде у Анкориџу на Аљасци и сачињавају српску Парохију Св. Петра Коришког, основану деведесетих година од Епископа Хризостома, данашњег Жичког Владике. Српски парохијани поседују имање-плац поред Даунтауна, на коме су се договорили да ускоро приступе припремама за изградњу новог храма у овом делу Анкориџа. За то ће им требати помоћ од свих Срба на овом континенту, имајући у виду да они живе у суровим климатским условима, да их нема много, а да су већина породица који чине парохију недавни прогнаници из Српске Крајине после рата на подручју бивше Југославије.

Црква на Аљасци је најстарија међу младим помесним православним Црквама, која ове године навршава 215 година од свог оснивања. Пре установљења православне мисије, постојао је на Аљасци и "лаички апостолат" у виду благочестивих морепловаца посетилаца Аљаске који су преносили хришћанство урођеницима. Јакутски трговац Григорије Шелехов је боравећи на Аљасци уочио природну доброту и чежњу домородаца за Богом, па је 1787. године, боравећи у Петрограду, предложио Светом Синоду Руске Цркве да о трошку његове фирме пошаље свештена лица као мисионаре на Аљаску. Уједно нуди и стипендије за младе Алеуте који би се школовали у руској богословији у Иркутску, најважнијем граду источног Сибира. Синод се са своје стране обраћа Валаамском манастиру са предлогом да монаси из тог манастира пођу на тешки, али свети подвиг. Најзад, после свих преговора и договора, мисионарска екипа од осам монаха на челу с архимандритом Јоасафом Болотовим креће на далеки пут, 1793. године, а идуће, 1794. године отпочиње мисионарски рад на лицу места. У првој фази мисије главни подвиг јеванђелског проповедања делом и речју изнео је Св. Герман, а у другој фази се истакао Св. Инокентије. О историји те мисије Цркве на Аљасци писаћемо више следећом приликом. Поменимо засада само канонизоване светитеље који су везани за ово подручје.

  1. Protomartyr Juvenal of Alaska (who suffered near Quinhagak, Alaska in 1796), commemorated July 2 and December 12.
  2. Martyr Peter the Aleut (who suffered in California [ca. 1815]), commemorated on December 12.
  3. Holy and God-bearing Father Herman of Alaska (1836), commemorated on November 15 (repose), December 12 (burial and synaxis), and July 27 (glorification).
  4. Righteous Priest Jakov Netsvetov, baptizer of the Native Peoples of Alaska (1867), commemorated on July 26.
  5. Equal-to-the-Apostles Innocent, Metropolitan of Moscow and Enlightener of Alaska and Siberia (1879), commemorated on September 23 (glorification) and March 31 (repose).


Аљаска има око 700.000 становника. Три месеца у години су сунчана (не баш претерано), потом три месеца који личе на нашу јесен, а остало време је права зима, почиње средином октобра и траје до средине априла.

Извор: Епархија западноамеричка