Епископ Хризостом у Притоци

Ко год прође ткзв. путм АВНОЈ-а, било да иде из Бихаћа или иде ка Бихаћу не може непримјетити поред тог фамозног пута стару, већим дијелом порушену и заборављену цркву. Ријеч је о парохијском храму некада престижне парохије приточке, храму св.ап.Петра и Павла која је подигнута 1897., а освећена 1899.године од стране Митроплита дабробосанског Георгија Николајевћа. Иначе, село Притока са околним селима као што је Хргар изнад Притоке бијеше некада знано и познато и по томе што је прво на Хргару, а потом у самој Притоци радила прва српска школа за припремање свештеничких кандидата.

Некад напредно село, престижна парохија, данас само спаљена и разрушена црква. Шта је довело до тога? Прије свега трагедија Другог свјетског рата, геноцид над Српским народом, али и Осма титова офанзива, који је онај биједни остатак непокланог српства одвео на туђа- њемачка и мађарска имања у Војводину. Међутим, највећи кривац за трагичну слику овог бихаћког предграђа је комунистички режим који није дозвољавао обнављање цркве у Притоци. Шта-више приликом посјете Њ.Пр.Епископа Хризостома Притоци, 6.октобра о.г. објелодањено је како су локални комунисти потстрекавали ткзв. напредну комунистичку омладину да сруше зидине спаљене цркве. Само Богу благодарећи и једном честитом човјеку из Притоке црква није минирана, иако су комунисти већ били припремили рупе у зидовима у које су мислили поставити експлозив и срушити цркву. Те су рупе и данас видљиве.

Послије грађанског рата од 1992-1995.године и прогона Српског народа из Бихаћа и Притоке стање се до те мјере изменило да је данас Притока најбољи доказ планираног и систематског чишћења Српског народа у Притоци. Обилазећи Пртиоку Епископ се увјерио у тоталну и бесправну отимачину имовине СП Цркве. Тако, парохијски дом у Притоци претворен је у Мјесну заједницу, а земљиште на ком је некада била Српска школа данас је мјесто споменика жртвама усташког терора над Српским народом парохије приточке.

Циљ посјете Епископа Хризостома Притоци био је да се упозна у потпуности са стањем на терену, те да планира активности како би се још преосталом Српском народу у Притоци обновио овај храм.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка