Феминистичка офанзива под маском равноправности

Света Гора: Жене немају приступа Монашкој републици

Хамбуршки недељник „Spiegel-Online“ је 3.8. објавио репортажу о Монашкој републици на Светој Гори Атонској са фокусом на питању приступа жена овој монашкој енклави. Повод овом извештају је дебата у јеладским медијима као и међу светогорским монасима у вези са настојањем „Светског савета цркава“- „World Council of Churches“ (WCC) да, у духу закључене декларације о укидању дискриминације, развали све баријере и укине вишевековне забране. Овој најезди феминизма под плаштом људске равноправности одлучно се супротставио гувернер аутономне републике Аристос Казмироглу. Он вели категорично да приступ женама Монашкој републици и даље није допуштен.

„Светски савет цркава је угледна установа. Али он не може доносити одлуке о аутономној републици Јелади,“ вели Казмироглу у једном интервјуу јеладском радију. Та аутономија је на снази већ више столећа, која се улила и у уговор о приступу Јеладе Европској унији 1981, као и у Шенгенски уговор и, разуме се, саставни је део јеладског устава.

WCC-у, који подржава јединство хришћана, припадају 350 протестантских, англиканских и православних Цркава са верницима чији је број већи од једне половине милијарде.

На 335 квадратних километара на северном полустрву Халкидики налази се Монашка република Света Гора (Άγιον Όρος), у којој живи око 3000 монаха. Игумани 20 манастира управљају Монашком републиком. За боравак на Светој Гори добија се виза коју одобрава протос (административни настојатељ који се, сходно утврђеном редоследу, између манастира мења). Женама је ускраћен приступ још од 1045. године. Туристички бродови морају држати растојање од најмање 500 метара од обале Свете Горе.

Протођакон Зоран Андрић, Минхен