Патријарх српски у посети кардиналу Шенборну, аустријском председнику Фишеру и бечком градоначелнику Хојплу

 

Данашњи дан посете Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја Аустрији био је обележен дијалогом са представницима Цркве и државе. Патријарх је најпре доручковао код бечког надбискупа, кардинала Кристофа Шенборна у Надбискупској палати поред катедрале Св. Стефана, а затим посетио аустријског савезног председника Хајнца Фишера у дворцу Хофбург и бечког градоначелника Михаела Хојпла у Градској скупштини.

Приликом сусрета са кардиналом Шенборном владала је атмосфера великог међуцрквеног пријатељства. Кардинал је назначио да је посета Патријарха српског «знак заједништва у вери и заједничког залагања да у овом граду и земљи деламо као Хришћани». Првојерарх Српске православне цркве (СПЦ) нагласио је да се нада да ће посета Бечу «бити плодоносна, не само сада већ и у будућности».

У току доручка са Патријархом, кардинал Шенборн је рекао: «За нас као Католичку цркву представља дубоку духовну радост да доживимо разноликост хришћанских цркава у нашем граду и нашој земљи. И то све у духу заједништва, међусобног поштовања, међусобне љубави и међусобне помоћи.»

Кардинал је такође изразио наду да ће Срби који живе у Аустрији сачувати своју веру. «Без вере је човек без отаџбине», позвао се Кардинал на јучерашњу проповед Његове Светости у храму Васкрсења Христова у Бечу. Приликом растанка, кардинал је Патријарху српском поклонио једну честицу моштију Св. Оца Николаја Мирликијског, Чудотворца, што је Његову Светост веома обрадовало.

Патријарх српски је одговорио да између Аустрије и Србије осећа један «нови ветар, ветар близине, ветар пријатељства», који би за све могао да буде користан. Нагласио је своју захвалност према аустријској држави, која је Србе прихватила «уз пуно поштовање њихове Вере, њихове традиције и културе.» Аустријска држава је осим тога омогућила да се васпитање српске деце настави у оквиру њихове сопствене традиције, истакао је Патријарх, мислећи пре свега на чињеницу да се у Аустрији православна веронаука предаје као обавезни предмет у државним школама.

Његова Светост даровао је Кардиналу Шенборну једну икону Св. Саве. Након доручка код Кардинала, Патријарх се састао са савезним председником Републике Аустрије у бечком дворцу Хофбург, председниковој резиденцији.

Након разговора са Фишером, Епископ бачки Г. Иринеј, порт-парол Светог Архијерејског Сабора и Светог Архијерејског Синода, рекао је нашој Информативној служби:

«Његова Светост и цела делегација су били веома задовољни пријатељским пријемом. С наше стране је наглашена важност аустријског познавања ситуације на Балкану: то није увек случај у Западној Европи. Аустрија би стога могла да помогне при тражењу решења за проблеме и кризна жаришта, као што је на пример Косово и Метохија. Председник Фишер је изузетно добро обавештен о ситуацији на Балкану и културно-историјској позадини конфликта, о којем зналачки говори.»

Првојерарх СПЦ похвалио је, по извештавању агенција АПА која се ослања на изворе у Хофбургу, увођење православне веронауке у аустријске државне школе и говорио о улози Аустрије и посебно Беча у развоју српског језика и културе.

Након пријема код савезног председника Фишера, делегација СПЦ се упутила у бечку Градску Скупштину где ју је примио Михаел Хојпл, градоначелник Беча.

У свом поздравном говору, Хојпл је описао Беч као место сусрета култура и религија. Подсетио је на традицију религиозне толеранције у Бечу, као и на чињеницу да су православни Срби већ вековима присутни у аустријској престоници. Хојпл се позвао на једну ранију беседу Његове Светости у којој је Паријарх говорио о важности дијалога. Хојпл је у том контексту нагласио да је управо Беч место дијалога Истока и Запада.

Његова Светост је у свом одговору на поздрав градоначелника нагласио да су се Срби још у току претходних векова интегрисали у бечки и аустријски живот. Они су такође допринели бројчаном увећању града: данас је Беч по величини четврти српски град. Патријарх је и у обраћању Хојплу рекао да га радује да су Срби у Аустрији прихваћени.

Његова Светост се на крају посете уписао у «Златну Књигу» града Беча.

У једном интервјуу који је након данашњих посета у Бечу дао српским медијима, Патријарх је поново нагласио да у Аустрији Римокатоличка црква и држава помажу Србима да негују своју духовност, на чему им је изразио благодарност.

Поменувши да у Бечу данас постоје три српска православна храма, Патријарх је посебно истакао цркву Васкрсења Христова у Другом Кварту Беча, која плени «својом величином и својом опремом», као и српску православну цркву у Линцу.

Његова Светост Патријарх Иринеј допутовао је 10. септембра у Беч на позив Преосвећеног Епископа средњоевропског Г. Константина.

Непосредан повод била је прослава 150 година од оснивања Српске православне црквене општине Св. Саве у Бечу 1860. године. У току свога боравка, Патријарх је служио и присуствовао богослужењима у Бечу и Линцу. Његова Светост се сутра враћа за Београд.

У Бечу живи око 100.000 Срба који располажу са три православна храма у којима служи шест свештеника и један ђакон.

У Бечу се такође налази и једно од званичних седишта Епископа средњоевропског, који је од свог ступања на епископски трон у Аустрији основао 14 нових парохија, које су све попуњене и обезбеђене. Православна веронаука се предаје као обавезни предмет за православне ученике у аустријским школама од школске 1992/93. године, а СПЦ је правно призната на исти начин као и традиционалне аустријске цркве.

Информативна служба Српске православне епархије средњоевропске