Фототипско издање Законоправила Светог Саве
Издавачка кућа Митрополије дабробосанске „Дабар“ је, након двије године рада, успјешно завршила пројекат фототипског издања сарајевског преписа Законоправила Светог Саве.
По ријечима архимандрита Јована Гардовића, директора „Дабра“, ради се о вјерној копији оригиналне књиге која се чува у музеју Старе православне цркве у Сарајеву. „Ова значајна књига, за коју влада велики интерес, обједињује законодавство за све друштвене и црквене институције из доба Светог Саве,“ појаснио је архимандрит Јован Гардовић, најављујући њену промоцију почетком наредне године, највјероватније у манастиру Добруну.
У предговору овог фототипског издања подсјећа се да у овом немирном времену, пуном неизвјесности, када се на свјетским позорницама морална начела све више гасе, а себичност узима све више маха, Цркву као мајку, пуну љубави према својој дјеци обузима брига и страх.
„На мјесто Божјих закона који чувају достојанство човека, обезбожени људски род све више истиче неке необуздане слободе којих би се посрамила и животиња, а не људско биће. Због тога наша света Српска православна црква износи пред своју вјерну дјецу, као најбољег од најбољих и најзаслужнијег од најзаслужнијих светитеља - Саву, да обасја пут којим Србима ваља ходити у тамној ноћи глобалне антикултуре,“ наглашено је у предговору.
Посматрајући светитеља Саву кроз његов анђелски живот и дјела на земљи, у предговору се истиче да га видимо као првог и највећег у роду српском.
„Видимо га сталним молитвеником пред престолом Божјим. Он се није иселио из свога потомства, већ је стално настањен и усељава се у подмладак наш. Он загријева срца наша, јер се 'радом показиваше апостол'. Премудрост га обасја великом свјетлошћу, коју не остави у туђој земљи, него је донесе у отачаство своје и постави на свијећњак свенародног олтара како би обасјавала цијелу земљу, загријевала срца свих и подизала ниво духовности до престола Божјег. Како је засијао пуном свјетлошћу прије толико вијекова, тако сија и данас, јер су му дјела неумрла, увијек савршена и истинољубљем снажна,“ каже се у предговору ове књиге.
Ову капиталну књигу за штампу су приредили проф. др Станка Стјепановић и јеромонах Серафим Глигић, а њено објављивање су помогли бројни дародавци, међу којима је Канцеларија за сарадњу са црквама и вјерским заједницама Владе Републике Србије, Академија наука и умјетности Републике Српске, правни факултети из Београда, Бања Луке, Пала и Крагујевца, те Православни богословски факултет „Свети Василије Острошки“ из Фоче.
Сарајевски препис Законоправила Светог Саве потиче највјероватније непосредно од преписа Будимљанског епископа Теофила из 1252. године. Рукопис који се чува се у музеју Старе православне цркве на Башчаршији настао је средином XIV вијека, најкасније 1371. године, негдје у Босни. Писан је на пергаменту и садржи 367 листова.
Извор: Митрополија дабробосанска