Француски суд наложио уклањање статуе Пресвете Богородице из јавног парка

Француски суд је пресудио да статуа Пресвете Богородице крши забрану ове земље о јавном приказивању верских симбола. Статуа, која се налази у малом граду Публијеу, мора бити уклоњена са јавног земљишта. Године 2011. Публије, мали град близу Женевског језера са око 6000 становника, наручио је мермерну статуу Дјеве Марије која надгледа воду, а  која је имала контраверзну позадину с обзиром на то да је плаћена општинским парама и да се о њој није расправљало у Градском већу око њене изградње. Контраверзна статуа је на крају постала предмет суда, приликом чега је суд одлучио да је изградња статуе противзаконита.

Десно-оријентисани француски политичари критиковали су одлуку суда као тиранску и уперену против слободе изражавања. Гастон Лакроа, градоначелник Публијеа, изјавио је да би он покушао да склони статуу на приватни посед. Француска, једна од најсекуларнијих држава на свету, држи се начела одвојености Цркве и државе веома озбиљно. Француски закон из 1905. забрањује јавно приказивање верских симбола на јавној имовини, а Устав Француске из 1958. изричито означава Француску секуларном нацијом.

Индепендент извештава да француски закон из 2004. забрањује „претенциозна“ исказивања вере као што су кипови, велики крстови, и бурке у јавним школама. Закон из 2011. такође забрањује било какву врсту одеће која покрива лице на јавним местима, укључујући бурке и никабе. Неколико земаља Европе и Африке пратили су пример Француске и донели су сличне законе, међу којима и Швајцарска, Белгија, Чад, и делови Шпаније.

Био је и тзв. покушај да се забрани „буркини“ купаћи костим који покрива цело тело, али француски и међународни судови су пресудили против забране. Критичари су ову политику означили као антирелигиозну, исламофобичну, и да је против личних слобода. Француски религиозни закони су постали јако контраверзни последњих година. Године 2008, Кристијанити Тудеј је известио да је тадашњи председник Француске Никола Саркози споменуо гомилу прохришћанских коментара у јавности. Саркози је тврдио да  Француска има дубоке хришћанске корене и да је погрешно терати веру изван јавне сфере, означивши закон из 1905. „негативно секуларним“.

Садашњи председник Франсоа Оланд (заклети атеиста) јесте тврди подржавалац француског секуларизма. Ла Кроа извештава да је Оланд назвао секуларизам „стубом републиканског пакта“, а Европа 1 извештава да он жели да политика секуларизма буде унета у француски Устав.

Публијеу је дато три месеца да уклони статуу Дјеве Марије. Ако прекораче рок, град ће морати да плате 100 евра казнене накнаде за сваки дан за који статуа остане у јавном парку у Француској.

Извор: ОСР (превод – Информативна служба СПЦ)