Фрескописање цркве Светог Стефана у Рути Хилу

Институт Академије Српске Православне Цркве за истраживање и очување културног наслеђа, са седиштем у Сремским Карловцима, изводи пројекат фрескописања цркве Св. архиђакона Стефана у Рути Хилу, Сиднеј, Аустралија.

Са благословом Епископа аустралијско-новозеландског Иринеја и пројектној документацији израђеној од стране Института, фрескопис изводи реномирани српски иконограф, протођакон Миодраг Томић, протомајстор, уз асистенцију Небојше Кешеља, мајстора иконографије. Уговор је склопљен на годину дана, у ком року се очекује комплетирање живописа једног од најлепших српских храмова у Аустралији.

После изучавања иконописа у богословији Св. Саве у Београду, по препоруци професора Мише Младеновића, благослову надлежног епископа Хризостома и Светог архијерејског синода СПЦ, Миодраг Томић одлази на Свету Гору, где изучава живопис у радионоци Пахомеја и професора Јована Враноса при Атонијади, грчкој међународној православној школи у Кареји. Као један од најталентованијих иконографа он се враћа у Србију 1978. године, где је рукоположен у чин ђакона и постављен за руководиоца-инструктора новоосноване школе-радионице у манастиру Жича. Под његовим руководством, у овој првој српској иконографској школи новијих времена, посебан акценат је стављен на технике средњевековних мајстора, Емануила Панселиноса и Милутинове школе, са технологијом природних пигмената и јајчаном емулзијом као везивом. Уз чисто српску многовековну праксу, користе се и материјали разрађени и проверени на Институту за иконографију у Солуну.

Са својом школом - радионицом, протођакон Миодраг Томић је до сада живописао преко четрдесет цркава, као што су у: Рашкој, Краљеву, Вршцу, Матарушкој Бањи, Вишњици и друге. Поред њих и манастире: Нимник, Вољавчу, Благовештење, Сестрољин, Брадачу, Никоље, Јовање и друге, међу којима се посебно истиче његов живопис испоснице светог Саве, на Светој Гори.

Овај пројекат представља значајан корак у промовисању аутентичне духовне културе српског народа у Аустралији, где живи велики број Срба, чији је црквени и духовни живот веома развијен. Институт за истраживање и очување културног наслеђа, са седиштем у Сремским Карловцима, у сарадњи са другим црквеним, научним и истраживачким установама, има за циљ научно и стручно проучавање, унапређивање, заштиту и очување наше духовне и црквене уметности, како у Србији тако и свуда у свету где Срби живе и где се она може наћи.

Протојереј-ставрофор Србољуб Милетић