Глас Епархије нишке (бр.23 - 1/2022)
Садржај првог броја часописа Глас за 2022. годину, двадесет трећи по реду пете серије гласила Епархије нишке за хришћанску просвету и културу (ISSN 2560 – 3469), чији је први број прве серије објављен 1899. године, уређен је са благословом Његовог преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија, под основним мотивом божићних, богојављенских и светосавских празника у Епархији нишкој. Тим поводом у овом броју Епископ нишки обраћа се читаоцима уводним текстом Мир Божији – Христос се роди! У овом броју часописа објављен је и део божићног разговора са Епископом нишким г. Арсенијем, Божић је празник живота, емитованог на таласима Радија Глас Епархије нишке.
Рубрика Богословље отвара се делом из Беседе шесте на Постање, Светог Јована Златоустог, под редакцијским насловом Када време трошимо на бесмислене ствари. Теологија иностраних православних аутора представљена је текстом протојереја ставрофора Андреја Лаута из Велике Британије, Реч постаде човек. Никејско православље СветогАтанасија, док помесне ауторе из Епархије нишке овога пута представља јереј Марко Николић, парох први власотиначки, текстом Ишчекивање предвечне тајне. Библијско богословље заступљено је у одломку др Владимира Цветковића, Јустин као еванђеоски богослов: лична искуственост Светог писма из његове недавно објављене књиге посвећене Светом оцу Јустину Ћелијском. Део из Посланице Светог Лава Римског, под редакцијским насловом Свецели у својем и Свецели у нашем превео је са латинског др Илија Марчетић.
У рубрици Духовне поуке објављен је разговор са протосинђелом Мардаријем, настојатељем Манастира Светог Јована Богослова код села Поганова, као и сведочанства о старцу Јосифу Ватопедском из нове књиге коју је о њему писао архимандрит Јефрем Ватопедски.
У рубрици Црква и савремени свет, Снежана Кадић, асистент на Учитељском факултету Универзитета у Приштини, пише о (те)антропологији тела у поезији Ивана В. Лалића, у тексту под насловом Када је Бог узео тело човека. У наставку је објављен есеј Благослов холандског духовног писца Анрија Ноувена. Протођакон Драган Стаменковић из Ниша пише изузетну анализу на тему Православна вера – за целовити приступ човековом здрављу, а Јефимија Секуловић, студент драматургије, износи кратак осврт на филм Божји човек.
Рубрика Хришћански живот садржи репортажу Музеј Топлице – пример добре сарадње са црквом, као и интегрални текст беседе проф. др Дарка Танасковића, Да вазда будемо људи, Срби и ствараоци, изговорене на овогодишњој Светосавској академији у Нишу.
У рубрици Из прошлости објављен је текст Душана Андрејевића, Конкордатска криза у Нишу 1937. године, преузет из каталога истоимене изложбе, одржане у Историјском архиву Ниш, која се помиње и у рубрици Прикази и догађаји у овом броју часописа. У наставку следи ауторски текст проф. др Драгише Бојовића, Богоносни ученици Светог Саве, као и приказ лексикографског истраживања др Јелене Стошић са Филозофског факултета у Нишу, о тефтеру Нишавске митрополије из XIX века.
У рубрици Катихеза приказано је неколико награђених радова деце са литерарног и ликовног конкурса Христос се роди – Бог долази у овај свет!. Дарко Крстић описује мотиве са овогодишње светосавске прославе у Гимназији Бора Станковић у Нишу, текстом Свети Сава и Његош – двојица владика и песника чији су гробови у храмовина оскрнављени, а рубрика се допуњује ауторским текстом Лазара Павловића о Христовим параболама у верској настави.
У Приказима и догађајима из протеклог периода године представљене су две недавно објављене монографије, Црквена историја Ниша 1878‒1914 проф. Марка Стојиљковића у издању Центра за црквене студије, и Манастир Светог Николе у Топлици. Археолошка истраживања ауторке Емине Зечевић у издању Народног музеја из Београда. У Рубрици је објављена репортажа о научном скупу 825 година пострига Свете Анастасије – Манастир Пресвете Богородице у Куршумлији. У делу часописа означеном речима Вечан спомен изнети су подаци из живота недавно упокојених свештенослужитеља Епархије нишке: протосинђела Григорија Ивковића, протојереја ставрофора Мирољуба Стојановића, протојереја ставрофора Часлава Станковића и тројице пензионисаних протојереја: Богосава Станковића, Рајка Глишовића и Милана Грбића. У рубрици Из света културе јеромонах Игњатије Ђорђевић и јеромонах Николај Јоцић, у тексту Игра два ликовњака, преносе своје импресије са изложбе игуманије Ефимије и Марије Вукосављевић, одржане у Галерији Синагога у Нишу.
Након редовних рубрика, Из летописа Епархије нишке и Служења Епископа нишког, у службеном делу часописа објављена је и посебна репортажа о проширеним активностима Верског добротвореног старатељства Епархије нишке.
Глас Епархије нишке излази уз помоћ Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Министарства правде Владе Републике Србије. Заслужан за дизајн и компјутерску обраду овог броја је ђакон Милорад Милосављевић, а за лектуру Милена Мишић Филиповић. Садржај првог броја за 2022. годину часописа Глас Епархије нишке је плод саборног труда чланова Уређивачког одбора: протојереја Дејана Јовановића, јеромонаха Игњатија Ђорђевића, јереја Влада Капларевића, јеромонаха Николаја Јоцића, протођакона Далибора Мидића, др Дарка Крстића, професора, Лазара Павловића, професора и уредника др Ивице Живковића, професора, у сарадњи са ђаконом Николом Ераковићем и г. Божидаром Мијаиловићем из Медијско-информативне службе Епархије нишке, као и новинарима Радија Глас Епархије нишке.
Претходни број часописа Глас, број 22, можете преузети на следећем линку.
Извор: Епархија нишка