Година европског културног наслеђа

У Министарству иностраних послова Аустрије у Бечу 13. јула 2018. године дошло је до сусрета делегације Одбора представника Православних Цркава при Европској унији с министарком иностраних дела Аустрије Карином Кнајсл. Наиме, од 1. јула 2018. године  Аустрија председава Еврипским саветом.

У овој делегацији налазили су се: архимандрит Емилијан (Богијану) (Васељенска Патријаршија), игуман Филип (Рјабих) (Московска Патријаршија), архимандрит Нектарије (Јоану) (Кипарска Архиепископија).

Поздрављајући министарку у име Одбора, архимандрит Емилијан је изложио о раду представника помесних Правосланвих Цркава при Европској унији, о координацији њихових залагања док учествују у општеевропским дискусијама, а ради уношења јединственог доприноса православног предања у процес европске интеграције.

Затим су православни представници изложили своја схватања по питању кључних тема које ће Аустрија  имати као приоритете док председава ЕУ: безопасност и сузбијање нелегалне миграције, стабилност у земљама које се граниче са ЕУ, а посебно у југоисточној Европи.

Истакнут је и велики рад православних Цркава око социјалог обезбеђивања миграната и њиховог интегрисања у друштво у земљама које их прихватају. Говорећи о савремним технологијама, учесници разговора су истакли да ове технологије треба користити при строгом очувању слободе људске личности и њеног права да сама одређује степен свог учешћа у њима.

Говорећи о стању у југоисточној Европи, истакнута је потреба да се подрже процеси који су усмерни на мир и стабилност, а посебно подстицати дијалог између религија, и старати се око очувања и обнове православних цркава на Косову и Метохији. Осим тога, било је речи о очувању права православних верника у Украјини.

Најзад је скренута пажња на тзв. Истанбулску декларацију која, говорећи о родној равноправности, користи термин „џендер“ (род), који се може јуридички злоупотребити уколико се не би правила разлика између полова, мушког и женског.

Православни представници су изразили своју сптремност да сарађују са органима ЕУ око очувања и презентовања европског хришћанског наслеђа, тим више што је 2018. година проглашена за  годину културног наслеђа Европске уније.

Извор: Московска Патријаршија (с руског Инфо служба СПЦ)