Годишњица злочина у Ораховцу

Годишњица злочина у Ораховцу

Навршава се 13 година од злочина у Ораховцу, када су припадници ОВК убили 47 Срба и Рома. До сада није подигнута ниједна оптужница за тај злочин.

Парастосом на гробљу Орловача код Београда обележена 13 година од злочина у Ораховцу, када су припадници Ослободилачке војске Косова убили 47 Срба и Рома. За тај злочин до данас није подигнута ниједна оптужница, иако је он био предмет истраге Хашког трибунала, Међународног суда при УНМИК-у и од прошле године Еулекса.

Парастосом у Црвки светог Прокопија и полагањем цвећа, чланови Удружења породица киднапованих и несталих, обележли су годшњицу злочина током кога је у логоре одведено више од 100 људи, од којих је убијено 47.

У име Удружења Драгана Мајсторовић је рекла агенцији Бета да породице највише боли што жлочин ни данас, 13. година касније, није расветљен и што многе од њих немају ни гроб својих најмилијих на који могу да оду.

Мајсторовић је рекла да се породице надају да ће истрага о трговни органима из навода Дика Маритија помоћи да дођу до истине, као и да ће она бити опомена да се такви злочини никада више не понове.

Злочини Албанаца почели су терористичким акцијама годину дана пре оружаног сукоба и напада НАТО-а на СРЈ, а прва жртва био је Југослав Костић из села Ретимље, који је 11. јула 1998. отет на радном месту и одведен у непознатом правцу.

До 22. јула у оружаним нападима ОВК на Ораховац и околна села - Ретимље, Оптеруша, Зочиште и Велика Хоча, на месту догађаја убијено је седморо, а у логоре је одведено више од стотину Срба и Рома, претежно цивила.

Захваљујући највише напорима Међународног црвеног крста, 60 особа је ослобођено, углавном жена и старијих мушкараца, а нестало је 37 Срба и три Рома.

Највећи напад догодио се 18. јула када је петоро убијено, а 35 мушкараца отето и нестало. Тада је све српско становништво села Ретимље и Оптеруша протерано, па се данашњи дан обележава као Дан сећања на жртве албанских злочина на подручју Општине Ораховац.

Пронађени остаци 40 жртава

До сада су пронађени посмртни остаци укупно 40 жртава, до тога 28 у пећини Волујак априла 2005. и још 12 жртава у масовној гробници Малишево, недалеко од Ораховца, маја исте године.

Идентификовано је укупно 36 жртава, међу њима и посмртни остаци тројице Рома из Ораховца, а још нису идентификовани остаци Саше и Југослава Костића. Тело Младена Костића још није ни пронађено, док родитељи отетог и несталог Срђана Витошевића у неверици одбијају да преузму идентификоване посмртне остатке.

На гробљу Орловача сахрањени су посмртни остаци 23 жртве, од тога 16 из села Ретимље, од којих је 14 чланова породице Костић, два члана породице Николић, осам мушкараца из села Оптеруша и, по жељи породице, једна жртва из Приштине.

Две жртве су сахрањене под ознаком НН у заједничкој гробници, а остале у местима где живе њихове прогнане и расељене породице. Случај "Ораховац 1998" испитивало је Хашко тужилаштво, али није подигло ниједну оптужницу, као ни Међународни суд при УНМИКУ-у који је касније преузео предмет.

Тек септембра 2010. године Тужилаштво Еулекса покренуло је истрагу и пролетос ухапсио двојицу отмичара Албанаца из села Оптеруша, а суђење је у току.

Они су, међутим, оптужени само за протеривање Срба из села Ретимље и Оптеруша, али за убиства, одвођење невиних људи у логоре и њихово злостављање, још није подигнута ниједна оптужница.

Извор: РТС