Годишњица оснивања Машинског факултета у Београду
Његово Преосвештенство викарни Епископ хвостански Г. Атанасије присуствовао је свечаности поводом обележавања 202. године Универзитета у Београду, као и 62. године самосталног рада београдског Машинског факултета. Свечаном скупу у великом амфитеатру Машинског факултета пррисуствовали су бројни научни и културни прегаоци из Србије, Републике Српске и Црне Горе.
- Машински факутет је најстарија и највећа високошколска и научна установа у нашој земљи у области машинства. У две стотине година дугој историји Београдског универзитета школовање машинских инжењера у оквиру Техничког факултета тадашње Велике школе започиње 1873. године увођењем првог предмета Наука о машинама. Али, до прерастања Машинског одсека у Машински факултет долази тек 1948, дакле пре 60 година. У ову зграду уселили смо се 1961. године, што нам је пружило веома добре услове за развој наставног и научно-истраживачког рада. Почев од школске 2005/06. године, студије се изводе по новом наставном плану и програмима који су усклађени са захтевима и стандардима Болоњске декларације. Тренутно на Факултету има око 3000 студената, а годишње дипломира њих око 400. Студентима се, кроз основне академске студије, дипломске академске студије и докторске студије, пружају услови за стицање врхунског знања из области машинске технике, за даље напредовање и усавршавање. На досадашњем путу Машински факултет је промовисао 19.120 дипломираних инжењера машинства, 1395 магистара техничких наука, и 657 доктора техничких наука. Машински факултет је први акредитовани машински факултет у земљи, а пред нама је рад на испуњењу строгих захтева за савремено извођење постојећих и увођење нових облика наставног рада у циљу добијања међународне акредитације, рекао је у поздравној беседи Милорад Милованчевић, декан Машинског факултета.
Најбољим студентима, са просечном оценом 9 и више, уручена су признања и награде из фонда Бранке и Млађе Веселиновић. Веома садржајно обележавање овог значајног јубилеја је увеличала песма госпођице Јелене Томашевић као веома лепа беседа и звук фрула које је произнео познати естрадни уметник Бора Дугић.
Свечаности су, у пратњи Епископа хвостанског Атанасија присуствовали архијерејски намесник врачарско-грочански протојереј-ставрофор Драгомир Убипариповић и ђакон Драган С. Танасијевић.