Грузијски патријарх Илија добио почасни докторат

Photo: FacebookЊегова Светост католикос-патријарх Илија II, најомиљенији човек коме се верује у овој кавкаској земљи,  6. октобра 2020. био почасни гост на догађају у Тбилисијској Богословској Академији и Богословији.

У дворишту Грузијске Патријаршије,  Академија је доделила титулу почасног доктора наука  Његовој Светости Илији, који предводи Грузијску Цркву дуже од 40 година.

Свечаном академском чину је присуствовало неколико архијереја Грузијске Цркве, као и Његово Високопреосвештенство митрополит Сенаки и Чкороцкуа Шио, местобљуститељ патријаршијског трона, неколико државних функционера, међу којима и председница државе Салома Зурабишвили и представници академске заједнице.

Академски догашај је отворио ректор Академије и Богословије протопрезвитер Јоргос Звиададзе, који је истакао да је Патријархов допринос Цркви и нацији од епохалног значаја. Од тренутка свог устоличења као патријарха 1977. године почео је радити на поновном стицању признања аутокефалности древне Грузијске Цркве, што је Цариградска Патријаршија учинила 1990. г. Такође је оснивач Тбилискијске богословске академије, која је је много допринела оживљавању и развоју богословља у Грузији, а дуги низ година служио је као ректор школе.

Захваљујући Патријарховом утицају и ауторитету, Академија је стекла право давања докторских звања и потписала споразуме о сарадњи са разним водећим образовним институцијама из целог света.

„Додељујући титулу почасног доктора Католикос-Патријарху, Тбилиски Богословска Академија и Богословија изражавају искрену захвалност и поштовање за његов немерљив допринос“, пише Академија.

Према тексту почасне дипломе, Његовој Светости се такође изражава зајвалност  и на препороду Грузијске Цркве и уједињењу и духовном јачању грузијске нације.

Тада се неколико присутних представника Цркве и државе обратило Патријарху, изразивши захвалност на његовом неуморном раду за добро Грузијске Цркве и државе. Примећујући оживљавање многих цркава и манастира, председница Зурабишвили је изјавила: „Верујем да сте велика личност нашег доба и срећна сам што имам част да будем председница Грузије у време Ваше службе.“

Када је Његова Светост ступио на патријаршијски престо, у 15 епархија широм земље постојало је 30 дејствујућих цркава; данас постоји 47 епархија и око 2.000 цркава.

У својој речи Патријарх Илија је казао: „Сав живот служим Грузијској Цркви. Благодарим Господу на повереној ми служби. Главни циљ моје деелатности и духовног рада био је јединство грузијске нације и наше државе. Јединство академске заједнице и духовности је главни циљ и управо у том јединству наш народ црпи снагу. Хвала свима на додељивању овог признања. Нека вас све Бог благослови!“

Извор: Orthochristian.com