Хор „Бранко“ у Константинопољу

НЦПД "Бранко" достојанствено и успешно представљао нашу Цркву, државу и царски град Ниш

У својој 128 година дугој и богатој историји непрекидног постојања и рада, као и четврт века успешног наступања обновљеног хорског ансамбла под управом гђе Саре Цинцаревић, Нишка црквено-певачка дружина "Бранко" посетила је први пут у својој историји један од најстаријих и најлепших градова на свету - некадашњи Констатинопољ, данашњи Истанбул, где је успешно одржала концерт у једном од храмова Васељенске Патријаршије.

Са благословом и препоруком Његове Светости Патријарха Српског г. Иринеја и са  благословом надлежног Епископа рашко-призренског г. Теодосија, а на позив Његове Свесветости Архиепископа константинопољског и Патријарха васељенског г. Вартоломеја, НЦПД "Бранко" је узела учешће у прослави празника Светог апостола Андреја Првозваног (по новом календару), оснивача Цркве у Константинопољу.

По пристизању у мегалополис на Босфору, ансамбл је у вечерњим часовима 29. новембра 2015. године, у делу Истанбула око Трга Таксим, у близини једне од најпрометнијих пешачких улица на свету (улица Istiklal), у храму Свете Тројице одржао врло успешан целовечерњи концерт. Концерт је одржан у склопу прославе Светог Андреја Првозваног, празника Васељенске патријаршије. Концерту су, поред Његове Свесветости Патријарха г. Вартоломеја, присуствовали истакнути великодостојници свих хришћанских конфесија, представници дипломатског кора, гости Васељенске Патријаршије, као и представници грчке заједнице у овом граду. У пуном храму, хор је - под диригентским вођством гђе Саре Цинцаревић - врло успешно извео тринаест композиција духовне музике, композитора из скоро свих помесних Православних Цркава са неколико соло деоница где су се истакли солисти: Маријана Радосављевић, сопран, Даница Гостовић, алт, Хаџи Марио Петровић, тенор, Андреј Цинцаревић, баритон, и протођакон Владимир Руменић, баритон. Након успешно одржаног концерта приређен је свечани банкет, а затим, за чланове хора и госте из Ниша и вечера у старој згради грчке Високе школе "Зограф" у организацији Васељенске Патријаршије.

Сутрадан ујутру, на дан Светог првозваног апостола Андреја (по новом календару), чланови и пријатељи хора из Ниша присуствовали су светој архијерејској Литургији у Патријаршијском храму Светог Ђорђа Победоносца у седишту Васељенске Патријаршије, у делу града под називом Фанар. Светој архијерејској Литургији, уз дванаест архијереја, началствовао је Његова Свесветост Патријарх г. Вартоломеј. И овог пута, поклоници из Ниша су целивали мошти Светог Јована Златоустог и Светог Григорија Богослова као и моштима Свете великомученице Јефимије, Свете императорке Теофаније и Свете Соломоније, које се чувају у  кивотима у овом светом храму, као и једну од најцењенијих и најсветијих реликвија овог храма - део црног стуба за који је био везан и бичеван у страсној седмици Господ наш Исус Христос.

После завршене посете седишту Васељенске Патријаршије, чланови хора "Бранко" уз помоћ локалног водича посетили су некадашњи централни део старог Константинопоља - Хиподром (данас Трг султан Ахмета), видевши Константинов (Узидани) стуб, Египатски (Теодосијев) обелиск, Змијски стуб, Палату Великог везира Ибрахим паше (данас Музеј турске и исламске уметности), Немачку фонтану, као и спољашњост Плаве џамије. После спољашњег разгледања овог великог "музеја на отвореном", чланови Дружине су се упустили у разгледање велелепног храма Свете Софије (Аја Софија), некадашњег највећег православног храма на свету а затим џамије. Године 1935. године ова велелепна грађевина је претворена у музеј, што је и данас.

У току разгледања велелепне унутрашњости Свете Софије, чланови Дружине чули су много података о њеној вишевековној историји, видевши монументалне и предивне мозаике у злату на зидовима, таваницама и сводовима, као и грандиозну централну куполу, место у храму где су се крунисали византијски цареви, просторију где су на галерији одржавани васељенски сабори, укључујући податке и о врсти и пореклу мермера који је уграђен у стубове, зидове и подове као и још много тога из вишевековне историје ове славне грађевине.

По завршетку разгледања Аја Софије, чланови хора "Бранко" упутили су се у разгледање Музеја Топкапи палате, где су у спољашњем - првом дворишту ове палате видели цркву Аја (Свете) Ирине, другу по величини цркву након Аја Софије, након османског освајања претворену у џамију. Топкапи палата је била централна царска палата, где су вековима столовали и одакле су владали царством на три континента султани Отоманске империје.

Наредног дана, Нишлије су посетиле цркву Хора (Музеј Карије), која се налази на северном улазу у град. Расправа о старости овог храма се међу научницима води до данашњег дана. Спомиње се четврти, али и шести век као време његовог настајања. У њему су након скидања малтера и конзервације из џамије у цркву, након Другог светског рата, откривени прелепи златни мозаици, фреске као и дивна вајарска дела извајана у камену и мермеру чудновате лепоте и израде. Од тада је ова грађевина музеј, а не џамија. Одлазећи из ове прелепе грађевине, посетиоци остају неми препуни утисака о унутрашњој лепоти архитектуре, грађевинске и каменорезачке мајсторске умешности, ликовних и вајарских врхунских уметничких достигнућа. Дружина је затим посетила православни храм Влахерну, смештену уз обалу залива Златни рог. У храму се налази чудотворна икона Пресвете Богородице, која је неколико пута штитила зидине Цариграда од напада иноверних, као и чудотворан извор воде. Ансамбл је у храму отпевао молитву "Теби Војвоткињи која се бори за нас".

Задње место организоване посете била је Долмабахче палата на самој, чудесно лепој, обали Босфорског мореуза. Она се и данас користи у званичне државничке протоколарне сврхе, а након преласка султана из Топкапи палате била је царска палата турских султана од краја 19. века па до краја Првог светског рата и успостављања републике.

Са овог путовања, свима ће остати у незаборавном сећању, између осталог и поучни коментари и појашњења дата како локалним водичима тако и свима присутнима о храмовима и историјским догађајима везаним за њих, од стране по годинама искусног, а по духовној и интелектуалној снази и физичком држању врло чилог ректора Призренске богословије, поштованог и цењеног протојереја-ставрофора Милутина Тимотијевића.

И на крају овог скромног записа, остаће забележено за будућа поколења да је овим својим поклоничким и радним путовањем НЦПД "Бранко" успешно завршила ову календарску годину, као и четврт века од подмлађивања хорског ансамбла и исто толико година успешног рада диригента са најдужим диригентским стажом у историји овог хора, гђе Саре Цинцаревић, чиме је достојанствено и са највишим успехом репрезентована наша Црква, држава и царски град Ниш. На многаја љета!

Извор: Епархија нишка