Храмовна слава у Вељем Селу код Бара

Храмовна слава у Вељем Селу код Бара
Храмовна слава у Вељем Селу код Бара
Храмовна слава у Вељем Селу код Бара
Храмовна слава у Вељем Селу код Бара

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је 1. августа 2018. године свету архијерејску Литургију у цркви Светог пророка Илије у Вељем Селу у Мркојевићима код Бара.

У архипастирском слову митрополит Афилохије, тумачећи речи са свете Литургије Јеси свет Боже наш и у светима обитаваш и Теби славу узносимо Оцу и Сину и Светоме Духу, казао је да те речи треба да понављамо непрекидно и у свакодневном животу, сведочећи тиме своју веру у Јединога Светога, који је свет и који је призвао све људе и земаљске народе на светост, да постану заједничари онога што Он јесте, што поседује.

-Обитава Господ у свеукупној Ссојој творевини коју је створио својом божанском руком. Обитава и у сваком људском бићу које је створено по лику и подобију, слици и прилици Божјој, а највише обитава у Пресветој Богородици која је родила не просто ради себе и своје материнске љубави, него ради свакога бића људскога, да би сви људи кроз Њега и у Њему постали један човјек. Сви су призвани да буду једно, да буду испуњени Том светињом и светошћу која нам је дарована преко Пресвете Богородице, рекао је Митрополит и истакао да је анђео Божји био и Свети пророк Илија коме је посвећен овај свети храм у Вељем Селу.

-Свети пророк Илија био је један од дивних свједока Христових још пре Христа, припремио је Његов долазак у овај свијет, на Гори Хориву. Видио је живога Бога, бранио праву вјеру изабраног Божјег народа, није се плашио земаљских моћника, него им се супростављао и силом Божјом зауставио, а послије пустио кишу и спасио народ и земљу. Свети пророк Илија је и за Христово вријеме посвједочио Њега на Гори Таворској, тамо гдје су била тројица ученика Христових, гдје су се појавили пророк Мојсије и пророк Илија, двојица најзначајнијих пророка прије Христа. То је онај пророк који је прорицао све шта ће се догађати у његово вријеме и послије њега, до Христа, да не кажемо да је пророк и до наших времена, живи свједок живога Бога, рекао је Митрополит и подсетио на прогоне којима је био изложен Свети Илија као и на то како га је Бог спасио, помиловао и на крају како се на Гори Хориву срео се са живим Богом, када је милост божанска сишла на њега а после њега и на све друге свете пророке.

Преосвећени је нагласио да није случајно што су се кроз векове на многим горама широм света, нарочито у земаљама хришћанским, подизали храмови посвећени Светом пророку Илији и да је Веље Село управо једна таква гора као и да су се сва велика збивања у историји догађала управо на горама.

Овај свети храм, грађен пре 9. века, више пута у својој историји је обнављан, а данашњи је на темељима храма из 15-16 века. Митрополит је благословио храм и све оне који су градили и обнављали овај свети храм Светог пророка Илије. Подсетио је да је он један од 15 храмова на просторима Мркојевића. -Петанест храмова је свједочанство какав је народ ту живио кроз вјекове, колико су били дубоко вјерни светињи и истини Божјој кад су толике храмове саградили. Овај један је обновљен, а сви други су се вазнели на небеса и уградили у Свети град Јерусалим, закључио је Митрополит црногорско-приморски и изразио наду да ће се кроз овај храм обновити и сви остали храмови, а кроз њих и сви они који живе у Мркојевићима.

Након Литургије и литије око цркве, освештан је славски колач и служен помен за упокојене ктиторе и приложнике светог храма. Заједничарење у Вељем Селу је настављено традиционалним Илинданским сабором уз богат програм и трпезу љубави.

Извор: Митрополија црногорско-приморска