Храму Христа Спаситеља икона са честицом Мамвријског крста

Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци данас је на трајно чување предата икона Пресвете Тројице са уграђеном честицом старозавјетног Мамвријског храста из израелског града Хеброна, која је дар Поклоничке агенције Српске православне цркве "Доброчинство".

Икона, димензија 120 пута 90 центиметара, дјело је иконописца Бојана Јуришића, а рађена је у традицији византијске иконографије, по старозавјетном мотиву јављања Бога праоцу Авраму у виду три анђела.

Директор Агенције "Доброчинство" Драган Вукић рекао је да им је жеља била да Аврамов благослов буде над градом Бањалуком и свима који у њој живе.

"Молимо се Богу да се мир усели у срце сваког од нас, а пошто Аврама поштујемо не само ми хришћани, већ и Јевреји и муслимани, дубоко верујемо да ће тај благослов доћи до свих нас и да ћемо водити рачуна о томе да смо његови потомци и да морамо да градимо мир", рекао је Вукић.

Старјешина храма Христа Спаситеља Драган Максимовић рекао је да је данас велики дан за Бањалуку и све вјернике, а да је посебан значај у томе што је некада на том мјесту био порушени храм Свете Тројице, који је васкрсао у виду храма Христа Спаситеља.

Свештенство храма Христа Спаситеља поклонило је агенцији "Доброчинсво" икону српских светитеља, међу којима се налази и епископ бањалучки Платон.

Свечаном дочеку и предавању иконе Пресвете Тројице, осим бројних вјерника, присуствовао је и директор Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић. 

Икона Пресвете Тројице ће, по благослову Његовог преосвештенства епископа бањалучког Јефрема, у храму Христа Спаситеља вјерницима бити доступна за поклоњење и цјеливање.

Библијски догађај који представља ова икона, описан је у старозавјетној Књизи Постанка, а десио се око 1.800 година прије нове ере у мјесту Мамври код Хеброна, на западној обали ријеке Јордан.

Да би се склонили од дневне жеге, Аврам је своје госте смјестио под крошњом једног храста, у Библији познатог као Мамвријски храст, у чијој близини је био настањен. 

Овај храст се очувао до наших дана, и налази се на посједу руског манастира Свете Тројице, а по предању, стар је 5.000 година и представља велику светињу за хришћане, Јевреје и муслимане.

Заслугом агенције "Доброчинство", једна честица овог свештеног дрвета, стављена је у реликвијар који се налази у дну дариване иконе.

Извор: СРНА