Хришћански свет

Израел: Хришћани добијају сопствено представништво у одбору Кнесета

Такође и муслимани, Друзи, Черкези добијају сопствене представнике у одбору за људска права у Кнесети

 Јерусалим, 25.2.2014. У Израелу први пут законски се прави разлика између Арапа муслимана и Арапа хришћана. Према дневнику „Харец“ (уторак), израелски Парламент Кнесет, изгласао је законски предлог  према којем хришћани Арапи добијају сопствено представништво у скупштинском одбору по питањима запошљавања. Према новом закону, број чланова овог одбора се са 5 удвостручава на 10; муслимани, Друзи, Черкези, хришћани добијају по једног представника.

Реаговања на одлуку Белгијског парламента

Белгијски Парламент легализовао активну самртну помоћ за децу

Парламент у Белгији је већином гласова легализовао нови закон о активној помоћи на самрти за децу и непунолетне. Оваквом гласању су претходиле јавне контраверзне дебате. Као и у Холандији, сада ће и у Белгији бити дозвољена активна еутаназија за децу и малолетне. На својој седници од 12. фебруара 2014, након емоционалне дебате са 86 „за“ и 44 „против“ гласова као и 12 „уздржаних“, белгијски Парламент је легализовао етички спорни закон о еутаназији деце и малолетника. Реч је о модификованом закону из 2002. г. о „праву на смрт“ одраслих који болују од неизлечивих болести.

Англикани забрањују свештеницима хомо-бракове

Англиканска Црква Енглеске не дозвољава својим свештеницима да ступе у брак са истополним лицима. Међутим, не осуђују се мирјани који су у таквим „брачним“ односима. Ово су изјавили бискупи Енглеске и Велса задужени за пастирски рад. Нови британски закон који дозвољава закључење брака између истополних лица, ступа на снагу 13. марта 2014. године.

Evangelii gaudium – Јеванђељска радост

Папа Бенедикт XVI (2005-2012) је апостолским списом „Porta fidei“ од 11. октобра 2011. прогласио 2012. годину „Годином вере“. Намера је била да се у тој години „интензивније размишља о вери“.

У октобру 2012, на редовном заседању Бискупског синода, централна тема је била „Нова евангелизација и преношење вере“, као што је у „Porta fidei“ наговештено. Сада је папа Фрања објавио свој први „апостолски спис“ «Evangelii Gaudium»- („Јеванђељска радост“). Он у њему продубљује начела вере која је у својим интервјуима и проповедима скицирао. Овај спис је промулгиран 24. новембра 2013. са поднасловом: “О исповедању Јеванђеља у данашњем свету“. У овом документу, који износи 180 страница у пет поглавља, папа се одлучно залаже за реформу КатоличкеЦркве на свим нивоима.

„Јеванђелска радост испуњава срца и сав живот оних који Христа сусретну.“ Овако отпочиње папа Фрања тему о исповедању вере у данашњем свету. У недавно објављеном апостолском документу Свете столице - «Evangelii Gaudium» -  поглавар Римокатоличке цркве, папа Фрања, излаже своју визију самилосне и мање (хи)јерархијске црквене заједнице, која се превасходно стара о нишчима.

Французи против „пробног брака“

Десетине хиљада људи у Француској на демонстрацијама против „хомо-брака“. Демонстранти се противе и владином пројекту о „пробном браку“

У Француској су у  недељу протестовали противници европске и француске политике о породици. У Паризу и Лиону окупиле су се на улици, према извештајима медија, десетине хиљада људи у знак протеста због владине намере да се дозволе истополни бракови и могућност да хомосексуалци усвајају децу. Демонстранти су пребацивали влади пројекат о „пробном браку“. Уз то су истицали да ће „разблаживање полних улога“ представљати опасност по друштвени систем.

Папа Фрања: Холокауст је „срамота за човечанство“

Поводом ослобађања логора смрти Аушвица Папа Фрања пише свом дугогодишењем пријатељу аргентинском рабину Скорки

 Папа Фрања је истакао у писму да је Холокауст „срамота за човечанство“. Такав хорор се не сме више поновити, каже се у папином писму аргентинском рабину Авраму Скорки, а преноси Радио Ватикан у понедељак. Писмо је прочитано исто вече пре концерта у Риму поводом сећања на холокауст. Музичари су овом приликом свирали на 12 виолина и на једном челу који потичу од преживелих и жртава холокауста.