Реаговања на одлуку Белгијског парламента

Белгијски Парламент легализовао активну самртну помоћ за децу

Парламент у Белгији је већином гласова легализовао нови закон о активној помоћи на самрти за децу и непунолетне. Оваквом гласању су претходиле јавне контраверзне дебате. Као и у Холандији, сада ће и у Белгији бити дозвољена активна еутаназија за децу и малолетне. На својој седници од 12. фебруара 2014, након емоционалне дебате са 86 „за“ и 44 „против“ гласова као и 12 „уздржаних“, белгијски Парламент је легализовао етички спорни закон о еутаназији деце и малолетника. Реч је о модификованом закону из 2002. г. о „праву на смрт“ одраслих који болују од неизлечивих болести.

Овај закон предвиђа да се сваки случај мора савесно испитати да ли је дете свесно свог здравственог стања, односно да ли је при пуној свести да изрази слободну жељу да му се укаже еутаназија. За разлику од одраслих, активна самртна помоћ сме ступити на снагу тек у последњем стадијуму неизлечиве болести. При томе је неопходна сагласност још једног додатног лекара и једног психолога или психијатра.

Овај закон је белгијски Сенат припремио још крајем прошле године. Сада је на потезу белгијски краљ Филип који овај закон мора да потпише. Тек тада оспоравани закон може ступити на снагу кроз неколико недеља или месеци.
Активна самртна помоћ је легализована у Белгији, Холандији и Луксембургу. У Немачкој је она забрањена.

Немачка фондација за палијативну медицину оштро критикује овај закон

Изван Белгије је овај закон дочекан са гневом и срџбом. Немачка фондација за палијативну медицину вели да је  „том одлуком Белгија иступила из заједничких хуманитарних вредности Европе“. Ова фондација сматра да добра палијативна нега чини излишном помоћ на самрти.

Одјеци

Ватикан је овај закон примио са згранутошћу. Кардинал Elio Sgreccia га је на Радио-Ватикану назвао „ужасним“, „монструозним“ имајући у виду „шта се децом дешава не само пре, већ и после рођења“. Мало људске самилости било би довољно да се извесне ствари искључе“, вели погођено овај кардинал Курије и биоетичар, који је између 2005. и 2008. био на челу „Папске академије за живот“.
Белгијски бискупи су у заједничком саопштењу изразили разочарење одлуком Парламента сматрајући да то представља повреду заповести о забрани убиства. Тај закон, вели се даље у том саопштењу, ставља у питање начела заједничког живота. По мишљењу бискупа, сада су отворена врата еутаназији без контроле да се богаљима, дементнима, душевно оболелима или склонима суициду једнако понуди активна самртна помоћ.

Протођакон Зоран Андрић, Минхен